گزارشی از پربازدید ترین آثار رپفارسی در سرویس های موسیقی؛ فصل زمستان 98 + جمع بندی کلی سال

با سلامی دوباره به تمامی دوستداران موسیقی و دنیال کنندگان این سری گزارشات ، با شما هستیم تا در این قسمت آثار منتشر شده رپفارسی در فصل زمستان سال گذشته را در سرویس های موسیقی را مورد بررسی قرار داده و اثاری که مورد توجه بیشتری قرار گرفته است را معرفی نماییم .
طبق رویه گزارشات قبلی ابتدا به سراغ ساوند کلاود میرویم ، سرویسی که دیگر تقریبا تمامی شنوندگان رپ فارس با ان اشنایی دارند و نیازی به توضیح بیشتر ندارد اما جا دارد در این مقاله کمی به خدمات اشتراکی این سرویس نیز بپردازیم:

SoundCloud Pro

ساوند کلاود خدمات ممتازی را برای نوازندگان زیر پرچم SoundCloud Pro ارائه می دهد. این سرویس به کاربران اجازه می دهد تا حداکثر شش ساعت فایل صوتی را بارگذاری کنند ، و ویژگی های دیگری مانند آنالیز پیشرفته و امکان غیرفعال کردن نظرات در آهنگ ها را اضافه می کنند. ردیف Pro Unlimited نیز امکان بارگذاری نامحدود را فراهم می کند.

SoundCloud Go

در 29 مارس 2016 ، ساوند کلاود از SoundCloud Go ، یک سرویس پخش موسیقی مبتنی بر اشتراک ، رونمایی کرد. این سرویس تجربه ای بدون آگهی ، پخش آفلاین و پخش موسیقی دارای مجوز از برچسب های اصلی را در محتوای بارگذاری شده توسط کاربر سرویس ارائه می دهد.

حال برویم به سراغ موزیک های منتشر شده فصل زمستان سال 98 که در میان موزیک های منتشر شده بیشترین پلی را از آن خود کردند.

همانطور که در جدول امار بالا ذکر شده است همکاری پوبون و عرفان پایدار پربازدید ترین موزیک فصل زمستان رپفارسی را از ان خود کرد با بیش از 200 هزار بار پحش و همچنین موفق ترین البوم این فصل رپ فارسی در این سرویس از لحاظ بیشترین تعداد پخش به البوم سلول اثر هنرمند جوان و خوش ایده هیپ هاپ ایران رودی تعلق گرفت که توانست بیش از 90 هزار بار شنیده شدن توسط مخاطبین ، لازم به ذکر است که این مجموعه اولین البوم رسمی وی نیز میباشد .

 

اثار موفق اسپاتیفای

درست است که در طول سالیان گذشته این سرویس استریم موسیقی در ایران و مخاطبین رپفارسی رشد بسیاری خوبی داشته ، اما هنوز هنرمندان آن را به عنوان مکانی برای انتشار اول آثار خود انتخاب نکرده اند و هنوز برای پخش اول کار خود اکثرا به سراغ سایت های داخلی معروف یا کانال تلگرام خود میروند ، که همین جریان باعث کم شدن تعداد پلی اثار در هنگام انتشار آن دارد بگونه ای که از آثار منشر شده فصل زمستان سال گذشته فقط 6 اثر توانستند به بیش از 25هزار استریم در این پلتفرم برسند که موفق ترین انها اثر سیل حاصل همکاری مهراد هیدن و شایع می باشد که پخش ان فقط در سرویس های استریم و مارکت های موسیقی منتشر شد و به جایگاه نسبتا خوبی رسید .

در میان آلبوم های منتشر شده زمستان هم هنوز اکثر البوم های منتشر شده اسفند ماه در اسپاتیفای پخش نشده اند و سایر آلبوم های منتشر شده نیز با استقبال مناسبی رو به رو نشده اند و از البوم های منتشر شده زمستان رپفارسی مجموعه کانکاشی اثر پوریا پوتک با بیش از 55 هزار بار استریم پر شنونده ترین آلبوم این فصل رپ فارس در اسپاتیفای شد.
در بخش تصویری هم در بین موزیک ویدئو های منتشر شده موفق ترین اثر منتشر شده، ویدئو سال به سال اثر سپهرخلسه میباشد که از مجموعه انفرادی منتشر شده است این اثر در تاریخ 9 اسفند ماه منتشر شد و توانست بیش از 115 هزار بازدید داشت باشد در سرویس یوتیوب که بیشترین تعداد بازدید در بین موزیک ویدئو های منتشر شده فصل زمستان می باشد .

جمع بندی نهایی سال 1398

از بررسی های فصلی سال گذشته که بگذریم به جمع بندی نهایی آثار منتشر شده سال 1398 میرسیم سالی که در آن با اینکه آلبوم ها و موزیک و موزیک ویدئو های متنوعی منتشر شد اما بازم نتوانست نظر موافق اکثر مخاطبین را جلب کند زیرا هیچ یک از هنرمندان مطرح به اصطلاح نسل یک آلبومی را در این سال تهیه و منتشر نکردند ؛ از نارضایتی ها که گذر کنیم به نیمه پر لیوان میرسیم.چند دقیقه ای نگاهی بیاندازیم بر آلبوم های منتشر شده سال گذشته، همان طور که پیگیر آثار منتشر شده سال گذشته بوده اید حتما گوشتان آلبوم های ارابه ها اثر مشترک تس و نقش ؛ مجموعه استعداد یابی جوهر ؛مجموعه نحس اثر سایه از تشکل مرز ، مجموعه کوری اثر شانو خورده است ؛همچنین مجموعه های خوب دیگری نظیر مجموعه های کدر و بی جهان ،جوب ؛ سرما ،عاشق و هیولا از دانیال و امیر رقاب ، ارشیا ،فرشاد ؛ فرزان و بنیامین را اگر شنیده باشید متوجه خواهید شد که در سال گذشته نیز البوم های قوی تهیه و تولید شده اند ، علاوه بر آثار بالا مجموعه های بیکلام گل های پژمرده از تشکل ملی ، مجموعه بیتا4 از تشکل دیوار و مجموعه چهارم اینسترومنتال از تشکل knation و مجموعه گروهی گالیا از آثار بیکلام خوبی بوده اند که در سال گذشته منتشر شده اند . همچنین جا دارد که از میکستیپ های زال ، سندروم و تهمتن به عنوان میکستیپ های قوی سال گذشته نام برد ؛ همچنین در سال 98 چندین هنرمند اولین آلبوم خود را منتشر کردند از جمله ایمانمون ، آرتا ، بیدار ،فربد ولچر و رودی میتوان نام برد همچنین در سال گذشته آلبوم های 420 و فرکانس و اینجانب درخشش خوبی را داشتند و موفق شدند در پلتفرم اسپاتیفای به بیش از نیم میلیون استریم دست یابند.
در شماره های قبلی این گزارش از اهمیت پلی وبازدید اثار در پلتفرم های جهانی برای شما سخن گفته ایم ، حال در پایان گزارش آخر تمامی اثار موفق منتشر شده سال گذشته را در یک فهرست رتبه بندی کرده ایم ؛ به نظر شما چه عاملی باعث موفقیت این آثار شده است؟ و آیا تکرار این عوامل دوباره باعث موفقیت خواهد شد؟

پر استریم ترین آثار اسپاتیفای سال 1398 رپفارس

همان طور که مشخص است همکاری مهراد هیدن و محمدرضا شایع در سال گذشته موفق ترین اثر رپ فارس در استریمینگ بزرگ اسپاتیفای می باشد این اثر پس از انتشار در پلی لیست های پرمخاطب جهانی نیز قرار گرفت.

برترین موزیک ویدئو های سال گذشته

در دنیای تصویر هم سال گذشته موزیک ویدئو های مختتلف و متنوعی منتشر شد اما هم در برابر موزیک های منتشر شده بسیار کم بود تعدادشان و هم از نظر بازدید و بازخورد در پلتفرم های جهانی نمایش قابل قبولی را نداشته اند ؛ اما بودند اثار موفقی که هم از لحاظ محتوا و ساخت مخاطب را جذب کردند و هم از نظر نمایش و پخش بازخورد خوبی را گرفتند از مخاطبین.

در سال 98 موزیک ویدئو “شاه کش” اثر حمید صفت که برای فیلم سینمایی به همین عنوان ساخته شده بود توانست با بیش از نیم میلیون بازدید در سرویس یوتیوب موفق ترین اثر سال گذشته رپ فارسی شود.

موفق ترین آثار سال 98 رپ فارس در سرویس ساوند کلاود

در وبگاه موسیقی ساند کلاد نیز آثار زیادی منتشرشد که موفق ترین آثاری که در صفحات رسمی هنرمندان بیشترین شنونده را داشته در جدول زیر جمع آوری شده اند.(از صفحاتی که اصالت آنها مشخص نبود صرف نظر شده است)

در سال گذشته 21 اثر موفق شدن در صفحات رسمی هنرمندان بیشتر از 50 هزار مرتبه پخش شوند که خوشبختانه در سال جاری فقط در یکماهه اول 19 اثر موفق شدند به این میزان پلی دست پیدا کنند.در سال 98 اخرین سینگل ترک سروش لشکری موفق ترین موزیک هیپ هاپ فارسی سال گذشته سرویس ساند کلاد شد لازم به ذکر است که این موزیک پس از 4 سال سکوت هنری انتشار یافت.

سخن پایانی

همراهان گرامی از شما کمال تشکر را دارم برای پیگیری و مطالعه و کمک به انتشار این سری گزارش که در چهار اپیزود سعی شد تمامی اثار منتشر شده سال 98 را بایکدیگر مرور کنیم و موفق ترین آنها ها را در سرویس های موسیقی به شما معرفی کنیم ؛ هدف از این گزارش آشنایی بیشتر مخاطبین و شنوندگان با اینگونه سرویس ها بود که امید میرود در سال آینده مشارکت مخاطبین برای درخشش جهانی هیپ هاپ ایران بیشتر شود , به امید الهی در سال جاری هیپ هاپ ایران در عرصه بین اللملی به جایگاه بهتر رسد و زبانزد منطقه شود . با تشکر از همه همراهان گرامی و تیم آمیزه برای انتشار و همراهی در این گزارشات.

 

به قلم صابر

1 نظر

  • خیلی خوبه که بالاخره داره این فرهنگ جا میفته که مخاطبا بجای دزدی گوش کردن کارها از هنرمندای موردعلاقشون حمایتت میکنن

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *