گزارشی از پربازدید ترین آثار رپفاسی در سرویس های موسیقی؛ فصل تابستان 98

همان طور که در قسمت قبلی این گزارش پربازدید ترین آثار بهار سال 98 را در پلتفرم های موسیقی بین المللی پیگیری کردیم،امروز نیز با شما هستیم تا برترین آثار منتشر شده تابستان رپ فارس را نیز بررسی نماییم.

ابتدا برویم سراغ ساوندکلاود مکانی جامع برای بارگذاری و شنیدن موسیقی ،این پلتفرم که چند سالی است میزبان هنرمندان و مخاطبین رپ فارسی شده است و توانسته باعث شناخت شدن هنرمندانی شود که توان مالی زیادی برای پخش آثار خود در سایت ها و صفحات مجازی رسانه های عوام پسند نداشته اند.

این پایگاه علاوه بر بارگزاری راحت و آسان آثار هنرمند میتواند در صورت استقبال خوب مخاطبین باعث دیده شدن اثر در کنار سایر آثار هنرمندان جهان نیز شود و باعث موفقیت های بزرگ تر هنرمند نیز میشود قابلیتی که شبکه های اجتماعی نظیر تلگرام نمیتوانند برای هنرمند به وجود آورد.

پلتفرم ساوندکلاود دو پلی لیست معروف به نام New & Hot و Top50 را تهیه میکند به صورت هفتگی در تمامی سبک های موسیقی نظیر هیپ هاپ ،امبینت،کلاسیک،کانتری، متال و …  که این پلی لیست ها هر کدام ویژگی های خاص خود را دارند.
|

پلی لیست New & Hot

در این پلی لیست که در آن جدیدترین آثاری که در هفته های اول انتشار باز خورد خوب و پلی مناسبی را داشته باشند معرفی می گردند؛ آثار منتشر شده  در 41 سبک مختلف و متفاوت بررسی شده و برترین های هر هفته را در دسته های مختلف که در هر دسته بندی 50 موزیک برتر است معرفی میکند .علاوه بر 41 دسته مختلف یک دسته بندی کلی به نام All music genres نیز معرفی میگردد . لازم به ذکر است که در این هفته آلبوم مجاز اثر هیچکس از لیبل ملتفت نیز با توجه به بازخورد و پلی مناسب در این پلی لیست حضور یافت.

 

پلی لیست Top50

در این پلی لیست هرهفته 50 موزیک پربازدید هفته در 41 دسته مختلف معرفی میگردد . همچنین علاوه بر دسته بندی های مختلف 50 موزیک پربازدید این پلتفرم نیز به طور کلی در بخش  Top 50: All music genres  قابل دسترس می باشند.

حال برویم به سراغ 10 موزیک پربازدید رپ فارسی در تابستان سال 98 که در صفحات رسمی هنرمندان منتشر شده اند.

این امار بر اساس صفحاتی که اطلاعاتی از اصالت انها در دست میباشد ارائه شده است

همان طور که در جدول بالا مشاهده میکنید همکاری مهراد هیدن و رضا پیشرو که در آلبوم فرکانس قرار دارد به پربازدید ترین موزیک فصل تبدیل شد همچنان آلبوم فرکانس محصول کمپانی خط با 311 هزار پلی توانست در جمع مجموعه های منتشر شده رپ فارسی در این پلتفرم بیشترین میزان پخش را از آن خود کند.

حال برویم سراغ سرویس موسیقی اسپاتیفای ؛این سرویس که همان طور که در قسمت قبل اشاره شد موفق ترین سرویس استرمینگ موسیقی جهان می باشد ، که توانسته است در سرتاسر جهان نظر اکثر هنرمندان را بخود جلب کند و باعث درخشش جهانی و موفقیت های بین المللی آنها شود .

به جرأت می توان گفت امروزه بییشتر کارهای رپ جهان در این پلتفرم بارگذاری می شود ، حال جالب است بدانید که امروزه یکی از ملاک های همکاری هنرمندان جهان نیز همین برنامه شده است، بطوری که در صورتی که فرد هنرمند دارای میزان شنونده و بازدید خوبی باشد میتواند به راحتی به سایر هنرمندان جهان پیشنهاد فیت و همکاری دهد در صورتی که اگر هنرمند تقاضا کننده ، شنونده و بازدید کمی داشته باشد برای همکاری با سایر هنرمندان خارجی از وی تقاضای پول میکنند برای کسب درآمد .

خوشبختانه در سالی گذشت چندین کار از هنرمندان مان در پلی لیست های پرمخاطب جهانی این رسانه قرار گرفت از جمله آثار مهراد هیدن ، بهزاد لیتو و تهی که در این پلی لیست ها جا گرفت میتوان نام برد .

حال برویم به سراغ پر شنونده ترین آثار تابستان سال گذشته رپ فارسی در این سرویس استرمینگ:

همچنین در فصل تابستان موفق ترین آلبوم منتشر شده در این پلتفرم آلبوم وریوس آرتیست فرکانس متعلق به لیبل خط می باشد که توانست بیش از 704 هزار بار استریم شود. ناشر این اثر رپفارسی می باشد.

پربازدید ترین موزیک ویدیو های فصل تابستان

همان طور  که در مقاله قبلی گفته شد حال و احوال پخش و بازخورد موزیک ویدئو های رپفارسی در عرصه جهانی زیاد مناسب نمی باشد ؛در فصل تابستان نیز فقط سه موزیک ویدئو توانستند بازدید نسبتا خوبی داشته باشند در بزرگترین سرویس بارگذاری ویدئو جهان یعنی یوتیوب ؛ که ناشر ان کار ها نیز خود هنرمند نمیباشد بلکه شرکتی میباشد که مالکیت حقوقی این آثار را بر عهده دارد.

1 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *