گزارشی از پربازدید ترین آثار رپفاسی در سرویس های موسیقی؛ فصل پاییز 98

همان طور که در قسمت قبلی این گزارش پربازدید ترین آثار تابستان سال 98 را در پلتفرم های موسیقی بین المللی پیگیری کردیم،امروز نیز با شما هستیم تا برترین آثار منتشر شده پاییز رپ فارس را نیز بررسی نماییم.

سرویس موسیقی ساوندکلاود

سال ۲۰۰۷ وقتی بنیانگذاران ساندکلاد این شرکت را تاسیس کردند فکرش را هم نمیکردند که مخلوقشان به سکویی برای هنرمندانی تبدیل شود که با انرژیی که دارند میتوانند نظر مردم را نسبت به موسیقی برای همیشه تغییر دهند. ساندکلاد یک تجربه بود: مخلوطی از شبکه های اجتماعی و موسیقی که تا حالا توانسته ۱۷۵ میلیون کاربر داشته باشد. رقمی بیشتر از اسپاتیفای و سه برابر و نیم بیشتر از اپل موزیک.*

این سرویس در پائیز سال گذشته میزبان اکثر موسیقی های تازه منتشر شده رپ فارسی نیز بود که از میان انها آثاری که بیشترین تعداد پلی را داشته اند را به ترتیب آمار در جدول زیر لیست کرده ایم ؛ هر چند که امار پلی کار ها بدلیل پخش شدن آثار در شبکه های اجتماعی مانند تلگرام به شدت کاهش یافته است.

همان طور که در جدول مشخص است موزیک دستاشو مشت کرده اثر هیچکس که پس سه سال سکوت هنری که در تاریخ 19 آذر ماه منتشر شد توانست در وبگاه ساوندکلاود بازخورد خوبی بگیرد و رتبه اول این لیست را از آن خود کند ، همچنین آلبوم اینحانب از شایع توانست با بیش از 460 هزار بار پلی شدن موفق ترین البوم در این ضمینه شود.

اسپاتیفای

اگر دنبال کننده اخبار تکنولوژی و حوزه نرم افزار باشید این خبر نیز در چند روز گذشته باید به گوشتان خورده باشد که سهم سرویس های استریم های موسیقی از مخاطب درسال گذشته چقدر بوده است ؛همین طور که در این گزارش آمده است ،آمار منتشر شده از سوی Counterpoint Research نشان می‌دهد تعداد مشترکین سرویس‌های استریم موسیقی در سال گذشته با رشد 32 درصدی، به 358 میلیون کاربر رسیده است. اسپاتیفای توانسته 31 درصد از درآمد کل این صنعت را به خود اختصاص دهد و با سهم 35 درصدی در بخش مشترکین پولی، محبوب‌ترین سرویس استریم موسیقی در سال

 

 

طبق پیشبینی های انجام شده مخاطبین سرویس های استریم موسیقی تا پایان سال 2020 به بیش از 450 میلیون مشترک میرسد و این سرویس های برای اینکه سهم بیشتری را از ان خود کنند به دنبال جذب جمعیت گسترده خاورمیانه نیز هستند ؛ همان طور که اطلاع دارید سرویس اسپاتیفای در سال گذشته محدودیت های خود را برای دسترسی از ایران برداشته و پیش از ان نیز برای جذب مخاطب بیشتر در خاورمیانه دفتر رسمی خود را در کشور امارات  تاسیس کرد.

فارق از گفته های بالا برویم سراغ امار استریم  آثار منتشر شده فصل پاییز سال گذشته رپ فارسی در این پلتفرم

همان طور که در لیست بالا مشاهده می کنید ترک اینجانب از شایع موفق ترین موزیک فصل پاییز سال گذشته رپفارسی در این پلتفرم شد .همچنین آلبوم اینجانب از شایع با بیش از 787 هزار استریم توانست بیشترین پلی را در جمع آلبوم های منتشر شده این فصل را داشته باشد. ناشر این آلبوم نیز شرکت رادیو حوان می باشد که در تاریخ 7 مهر ماه منتشر شد.

موزیک ویدئو

متاسفانه بازار پخش و انتشار موزیک ویدئو در فصل پائیز هم زیاد مناسب نبود و اثار کمی در وبگاه جهانی پخش ویدئو یعنی یوتیوب منتشر شد و متاسفانه باز هم از آثار منتشر شده آثار کمی توانستند بازدید مناسبی را داشته باشند که از میان آن ها فقط یک اثر موفق شد بیشتر از هزار بازدید را داشته باشد آن هم موزیک ویدیو شاه کش اثر حمید صفت که در تاریخ 24 مهرماه منتشر شد و توانست بیش از 460هزار بار دیده شود.

لازم به ذکر است که فقط موزیک ویدئو هایی که در صفحات رسمی منتسب به هنرمندان یا ناشر های انها منتشر شده است بررسی شده اند.

نکته قابل توجه آثار پخش شده رپ فارسی در سرویس یوتیوب این است که خیل عظیمی از آثار تصویری که هنرمند صاحب اثر ان را در سرویس یوتیوب بارگزاری نکرده توسط دیگر کانال های غیر مرتبط بارگزاری شده و توانسطه بازدید خوبی را داشته باشد که باعث درآمد این کانال های غیر مرتبط شده است . به امید روزی که بازدید مناسب آثار تصویری رپ فارسی در این پلتفرم باعث موفقیت و پیشرفت جهانی آن نیز شود.

به قلم صابر

پی نوشت:
در این نوشته قسمتی از یادداشت های زیر استفاده شده است.

مقاله رپ ساوندکلاودی ترجمه شده توسط بهروز آقاجانیان
گزارش سهم سرویس‌های استریم موسیقی در سال 2019 منتشر شده توسط سایت دیجیتو

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *