گزارشی از پربازدید ترین آثار رپفارسی در سرویس های موسیقی؛ فصل بهار 98

سالی که گذشت آثار متنوع و مختلفی انتشار یافت که هرکدام مخاطب خاص خود را به همراه داشت . با ما همراه باشید تا در این سری گزارشات شما را با اثار محبوب و پر مخاطب رپ فارس در سرویس های موسیقی ساندکلاد و اسپاتیفای و همچنین اثار ویدیویی در یوتیوب آشنا کنیم.

سرویس موسیقی ساوندکلاود

ساوندکلاود به عنوان یکی از این سرویس‌های محبوب بین هنرمندان رپ ایران محسوب می‌شود که اکنون نزدیک به 13سال از فعالیتش می‌گذرد. این سرویس که از سال 2007 فعالیت رسمی خود را اغاز کرد. در داخل ایران نیز جای خود را باز نمود تا مکانی شود برای نشر و بارگزاری موسیقی غیرمجاز ایرانی که حق انتشار رسمی را نداشته اند.

در جدول زیر لیستی از پر شنونده ترین آثار رپ فارسی را که در فصل بهار سال 98 انتشار یافته است را مشاهده مینمایید. (در این لیست فقط از آثاری که در صفحه رسمی هنرمند بارگذاری شده است نام آورده شده و از آثاری که مرجع نشر آن  صفحات دیگری بوده است صرف نظر شده است.)

همچنین در این سرویس موسیقی در فصل بهار سال98 آلبوم مشترک تس و نقش به نام ارابه ها با بیش از 103هزار بار بخش شدن موفق ترین مجموعه ها در این ژانر بوده است.

اسپاتیفای

اسپاتیفای پلتفرم پخش موسیقی، پادکست و ویدیو است که در سال 2008 راه اندازی شد که با مدیریت حقوق دیجیتال به درآمد زایی ناشران و هنرمندان کمک شایانی میکند. این سرویس که سال گذشته در کشورمان از فیلتر خارج شد ؛ مرجع اصلی درآمد خیل عظیمی از هنرمند مشهور جهان است .همان طور که در زیر مشاهده مینمایید در سال گذشته میلادی بیشتر درآمد هنرمندان عرصه موسیقی کشور آمریکا نیز از این گونه سرویس ها بوده است.

 

 

این سرویس موسیقی در ازای هر پلی کار مبلغ تغریبی 0/004 دلار به ناشر اهدا میکند به همین دلیل هم مورد توجه ناشرین وهنرمندان قرار گرفت و هم مورد علاقه مخاطبین زیرا به طور رایگان هم نیز میتوانستند از هنرمند مورد علاقه خود حمایت کنند ؛حال گزارشی را تهیه نموده ایم از موفق ترین آثار منتشر شده بهار سال 98 رپ فارسی در این پلتفرم. به امید روزی که با استفاده از این پلتفرم ها  باعث درآمد و پیشرفت جهانی تمامی هنرمندان سرزمینمان شویم.

 

 

همچنین آلبوم 420 اثر کوروش که مالکیت حقوقی آن با شرکت رادیو جوان بود توانست با 465هزار بار استریم شدن در این سرویس به موفق ترین البوم فصل بهار رپ فارس در این پلتفرم شناخته شود.


همانگونه که در آمار تهیه شده بالا مشاهده کردید ناشرین اکثر قطعات، شرکت های تجاری بودند که از اثار هنرمندان کسب درآمد کرده بودند و نام هنرمندان مستقل کمتر به چشم می امد ، گویا هنوز این هنرمندان و مخاطبین آنها به این سرویس های استریم ارائه دهنده موسیقی به عنوان منبع درآمد مستقل برای هنرمند توجه زیادی نکرده اند و کماکان برای درآمد به سراغ فروش مستقیم آثار می روند .

 

پربازدید ترین موزیک ویدیو ها

در بین موزیک ویدیو های منتشر شده در فصل بهار سال 98 متاسفانه فقط حدود نیمی از این اثار در سرویس پخش ویدیو یوتیوب منتشر شدند که از اکثر اثار انتشاری نیز با استقبال خوبی مواجه نشد و فقط دو اثر بیش از 100 هزار بار دیده شده است .

سرویس ویدیو یوتیوب نیز درآمد زا می باشد اما قوانین خاص خود را دارد از جمله اینکه برای شروع درامد زایی نیاز است کانال منتشر کننده بیش از 1000 عضو داشته باشد و در مجموع بیش از 4000 هزار دقیقه اثار منتشر شده ان در دیده شده باشد.

حال به سراغ پر بازدید ترین آثار تصویری رپ فارس در بهار سال گذشته برویم :

 

 

همانگونه که مشاهده کردید در انتشار موزیک ویدیو همچون ساخت آن کمی و کاستی زیادی وجود دارد. که امید است با همراهی مخاطبان و هنرمندان در پخش اثار در سرویس ها استریم باعث درآمد و شناخته شدن بیشتر هنرمند مورد علاقه خود شوید ؛ همان گونه که آگاهید به طور معمول تولید موزیک ویدیو در رپ فارسی برای هنرمندان درآمد بخصوصی ندارد.

 

به قلم صابر

2 نظرات

  • جمعه نزدیک ۵۰ هزار و حضانت بیشتر از ۳۰ هزارتا پلی تو ساندکلاد داره ولی تو لیست نیست چرا؟

    • سلام دوست عزیز
      اگر با دقت بیشتری تیتر این گزارش را میخواندید متوجه میشدید این قسمت فقط ترک های منتشر شده در فصل بهار را بررسی میکند نه تولیدات فصل پاییز.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *