بهترین موارد استوری تلینگ در رپ فارسی

استوری تلینگ یا داستان سرایی یکی از تکنیک‌ها و روش‌های نوشتن شعر در رپ به شمار میرود و بسیاری از طرفداران و دنبال کنندگان این سبک موسیقی، اینگونه آثار را یک مزیت برای برتری هنرمند مورد علاقه‌شان نسبت به سایرین میدانند .

در این یادداشت سعی میکنیم به تعدادی از این آثار اشاره کنیم و مروری بر بهترین این روایات داستانی داشته باشیم، لازم به ذکر است که ترتیب خاصی برای این لیست در نظر گرفته نشده است و جایگاه آثار در این لیست هیچگونه برتری نسبت به یکدیگر ندارند .

سورنا – مستی

مستی یکی از معروفترین آثار علی سورنا ست، اثری که کمی متفاوت‌تر از کارهای امروزی تر سورنا ست و نزدیک به 8 سال از انتشار آن میگذرد، چهارمین قطعه از اولین آلبوم بلند سورنا به نام «مرد تنها» که داستان سه دوست رفیق را در حالت مستی برای شنونده روایت میکند. قطعه‌ای نسبتاً کوتاه که دو روایت را در یک اثر برای شنونده بیان میکند.

آهنگساز : علی سورنا
انتشار : 2012

صفیر – یکی مثل ما

6 سال از پخش یکی از اولین آثار صفیر میگذرد، یکی مثل ما شاید یکی از پرطرفدارترین آثار صفیر باشد و در هر بخشی از این قطعه‌ی بلند یکی از معضلات اجتماعی را بازگو میکند. آرایه‌های ادبی جزوی جداناپذیر از آثار او از ابتدای فعالیتش بوده است و این آرایه‌ها در این اثر به طرز هنرمندانه‌ای شنونده را وادار میکند تا این قطعه را کامل گوش دهد، زندانی‌ای که به خاطر عقایدش اعدام میشود، زنی که درگیر ایدز شده و داستان ادامه دار چرخه ایدز، پدری درگیر اعتیاد که فرزندش را برای خرج زندگی به حراج میگذارد، داستان غم انگیز 8 سال جنگ ایران و عراق و شهدایی که تنها عضوی از بدنشان به خانواده‌شان تحویل داده شد و فقر پایان ناپذیر همه در یک قطعه‌ی 5دقیقه‌ای که با پایانی امیدوار کننده همراه است .

آهنگساز : سعید دهقان
انتشار : 2014

بهرام – برش

بهرام نورائی و مجموعه‌ی داستان محور اشتباه خوب که درون آن یک داستان کلی روایت میشود و درون قطعه‌ی برش این داستان به نقطه‌ی عطف خود میرسد، داستان یک خودکشی فرضی که در ظاهر یک خودکشی جسمی را روایت میکند از روایت جوان/نوجوانی که در ایران با تفکراتی خاص در حال گذران زندگی با جامعه‌ای مرتجع است و خود را یک متجدد میداند و در باطن یک خودکشی روحی و تولدی تازه را بیان میکند، نحوه‌ی روایت این داستان از بالا به پایین است و همخوانی عنوان این قطعه با اصطلاح برش در هنر معماری خانه‌ها بسیار این روایت را جالب میکند .

آهنگساز : مهدیار آقاجانی
انتشار : 2016

سورنا – گنجشکک‌ها

گنجشکک‌ها یکی از پرحاشیه‌ترین آثار سورناست، اثری که یک بار به صورت غیر رسمی توسط منابعی نامشخص پس از مجموعه‌ی «آوار» منتشر شد و بار دیگر با اجرایی متفاوت از نسخه‌ی یاد شده در مجموعه‌ی «کویر» منتشر شد. گنجشکک‌ها روایت پرنده‌هایی است که یکدیگر را تشویق به رهایی میکنند، رهایی که در پس آن شاید یک اتوپیا وجود داشته باشد، رهایی و تلاش برای رسیدن به آزادی .

آهنگساز : سعید دهقان
انتشار (رسمی) : 2018

فرشاد – روشنا

مجموعه‌ی 404 به صورت کلی، خود، روایت کننده‌ی یک داستان است اما در پس این مجموعه داستان‌هایی نیز روایت میشود که روشنا یکی از آن‌هاست، روشنا روایتگر داستان یک قتل را بیان میکند، قتلی که پس از تجاوز به یک کودک سندروم داونی اتفاق افتاده است و پدر مقتول، قاتل را به طرز فجیعی مجازات میکند و خود را به پلیس تحویل میدهد و در بازجویی داستان این قتل را روایت میکند .

آهنگساز : فرشاد
انتشار : 2018

هیچکس – جدول و رویا

نهایتاً مجموعه‌ی مجاز از هیچکس منتشر شد، جدول و رویا، یازدهمین قطعه از این مجموعه‌ست، جدول و رویا روایت سه دوست است، کسانی که هرچیزی را از دست داده باشند اما آرزو را نتوانسته اند از آن‌ها بگیرند، سه دوست که بر روی جدول نشسته اند و رویا پردازی میکنند، فردی که پدرش را از دست داده است و در فقر زندگی کرده است، فردی که به خاطر فقر از عشقش دست میکشد و در حال خیال پردازی هستند تا روزی به پول برسند و تمام چیزهایی که ندارند را به دست بیاورند .

آهنگساز : مهدیار آقاجانی
انتشار : 2020

یاس – به دنیا خوش اومدی

شاید اغلب مخاطبانی که تازه با رپ فارسی آشنا شده باشند این اثر را گوش نداده باشند، به دنیا خوش اومدی شاید یکی از اولین آثار با محتوای روایت داستانی در رپ فارسی باشد، اثری که نزدیک به یک دهه از انتشار آن میگذرد و داستان تولد یک کودک و مشکلات اجتماعی پیرامون رشد او را بیان میکند، هرچند که از انتشار این اثر سال‌ها میگذرد اما همچنان این مشکلات پابرجاست .

آهنگساز : میتا ملکی
انتشار : 2011

بهرام – عدم

آخرین قطعه از مجموعه‌ی کوتاه گذار که با حواشی متعددی هنگام انتشار مواجه شد، عدم دارای دو لایه‌ی داستانی و اجتماعی است، لایه‌ی اول روایتگر داستان یک قتل است که با مهارت زیبایی از انتها به ابتدا روایت میشود،  روایتگر قتل فردی که به خاطر تفاوت عقیده اش به قتل میرسد، مقتول عقیده دارد آسمان سیاه است و توسط متعصبانی که عقیده‌ی دیگری دارند کشته میشوند، دیالوگ محور بودن این قطعه زیبایی این قطعه را دو چندان میکند، عدم روایتگر تعصبی است که بسیاری از افراد را کور کرده است .

آهنگساز : اشکان موسوی
انتشار : 2020

سورنا – دو شب

قطعه‌ای روایتگر از عشق و خیانت، متعلق به دومین مجموعه‌ی بلند علی سورنا، روایت این قطعه نیز دیالوگ محور است و شاید بهترین قطعه‌ای است که عشق و خیانت را در قالب رپ بیان میکند، دو شب سومین قطعه‌ی پر بازدید مجموعه‌ی آوار در سرویس ساندکلاد است .

آهنگساز : آتور
انتشار : 2014

بامداد و دیگرد – پسر کوچیک و آقای تپل

قطعه‌ای که روایتگر جنایت هسته‌ای جنگ جهانی دوم در هیروشیما و ناکازاکی است، پسر کوچک اولین بمب هسته‌ای بود که بر روی شهر هیروشیما انداخته شد و فقط سه روز بعد مرد چاق بر روی ناکازاکی انداخته شد، این قطعه شاید تنها اثر این سبک باشد که روایتگر یک داستان تاریخی است . این اثر متعلق به آخرین مجموعه‌ی بلند بامداد یعنی آهن است .

آهنگساز : یارا
انتشار : 2016

بن – همیشه انگار یه چیزیش هست

قطعه‌ای جذاب که روایتگر کودکی بد سرپرست است که پدرش دچار اعتیاد است و در محیطی نا امن از جهت روحی تربیت میشود و به مشکلات روحی این کودکان مثل افسردگی، کمبود محبت، لمس نکردن محبت و … میپردازد که تعداد آن‌ها هم کن نیست میپردازد .

آهنگساز : فرزاد مافوق
انتشار : 2015

رض و داریوش – گم

آخرین قطعه از مجموعه‌ی کوتاه رنگی با همکاری داریوش، گم روایتگر سرگشتگی و انزوای نسل بشر است که چه به سر خود و حیات خود آورده است، گم شاید یکی از آثاری است که کمتر در این روزها به آن پرداخته شده است و شاید هم به دست فراموشی سپرده شده است، هر دو هنرمند داستان 5 نفر را بیان میکنند و با یک جمله این قطعه به پایان میرسد : «ما کی ایم؟»

آهنگساز : مضراب
انتشار : 2013

فرشاد – پرده و غروب

پرده و غروب دیالوگ محور است، روایتگر جبر و فرگشت است، پرده‌ای که هر شب را به انتظار دیدن خورشید سر میکند و غروبی که هر روز برخلاف اختیار مجبور است تا خورشید را از پرده بگیرد، شیوه‌ی چینش کلمات و سبک نوشتار مناظره باعث زیبایی دو چندان این اثر شده است . این قطعه متعلق به مجموعه‌ی رند است .

آهنگساز : فرشاد
انتشار : 2017

کابوس – یه روز معمولی

اولین قطعه از دومین مجموعه‌ی کوتاه کابوس یعنی “فراق” ، یه روز معمولی روایتگر داستانی در شهر است و پیوستگی چند آدم با یکدیگر و اینکه چگونه روزمرگی انسان‌ها یکدیگر را به هم پیوند میدهد؛ اعتیاد، فقر، فروش مواد مخدر مواردی است که به صورت ساده در کنار یکدیگر روایت میشوند .

آهنگساز : ام‌اس‌ان
انتشار : 2016

رض – دختر مامان

دختر مامان شاید اجتماعی ترین قطعه‌ی منتشر شده از رض باشد، قطعه‌ی نهم از مجموعه‌ی “مزمن”، در این قطعه در عین روایت یک داستان ساده با کلمات ساده، یک پدیده‌ی اجتماعی دردناک را نیز روایت میکند، ازدواج‌های سنتی در جامعه که در بسیاری موارد با اعتیاد همراه است و در بسیاری از پرونده‌های قضایی قتل پایان ماجراست .

آهنگساز : مضراب
انتشار : 2013

شایع – کرم

قطعه‌ای متفاوت تر از محمدرضا شایع امروزی از اولین مجموعه‌ی کوتاه این هنرمند به همین عنوان، کرم روایتگر داستانی عرفانی است، داستانی پس از مرگ که در پس آن ترویج مهربانی با یکدیگر است. این قطعه با خاطرات کسی که مرده است و زندگی پس از مرگ او آغاز میشود و خیالپردازی این هنرمند در این قطعه قابل ستایش است .

آهنگساز : ام‌اس‌ان
انتشار : 2013

فرزان – برف

قطعه‌ای از مجموعه‌ی “اشک مغز” ، در این قطعه فرزان ماجرای حیات دانه‌های برف را از زبان خودشان بیان میکند، یک چرخه‌ی منظم از بارش برف تا بیرون آمدن آفتاب از پشت ابرها و مرگ این پدیده‌ی جذاب طبیعی. این قطعه از این منظر که با موضوعات همیشگی فرزان تفاوت دارد به نظر نویسنده متفاوت ترین اثر اوست .

آهنگساز : نامشخص
انتشار : 2016

به قلم ندیسم

8 نظرات

 • جای ترک کوه از بنیامین واقعا تو این لیست خالی بود

 • البوم رند فرشاد پر استوری تلینگه

 • و بی آسمون پوریا پوتک که داستان سه تا آدم با سه سطح زندگی مالی (ضعیف، متوسط،پولدار) رو از زمان مدرسه تا رفتن به دل اجتماع و در نهایت سرنوشتشون روایت میکنه. من خودم خیلی با ترک ارتباط گرفتم. تو این لیستم با ترکای “کرم” و “مستی” و “گُم” و “پسر کوچیک و آقای تپل” و “یروز معمولی” پوریا کابوس خیلی ارتباط گرفتم

 • آهنگ بی آسمون ازپوریاپوتک

 • چند نکته:
  ۱-ویرایش متن خیلی ضعیف بود.
  ۲-«گنجشککا» یک داستان نیست، بلکه یک مونولوگ خطاب به تعدادی گنجشک [نمادین] است.
  ۳-نکته‌ی جالب‌تر در مورد‌ «برش» این است که در انتهای داستان، به ابتدای آن می‌رسد. مرد ساکن‌ در آخرین طبقه‌ای که از کنارش عبور می‌کند، همان فردی است که در ابتدای داستان می‌پرد و کل این داستان، در واقع توجیهی برای خودکشی راوی است.

 • قدیس میرتک هم واقعا فوق‌العاده بود

 • موزیکای متفاوت و جالبی بودن
  البته با سرچ کلمه گرافیتی وارد سایتتون شدم…

 • قطعه شیدا از عارف F.B.R شدیدا جاش خالیه.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *