گرافیتی بنکسی محبوب‌ترین اثر هنری ملی در بریتانیا

نقاشی دیواری بنکسی از دختربچه‌ای که با دلنگرانی به دور شدن بادکنک قلبی‌شکلش چشم دوخته است، محبوب‌ترین اثر هنری ملی بریتانیا شناخته شد. این تصویر آثاری همچون «گاری علوفه» اثر جان کانستبل و «خدمتکار آوازه‌خوان» از جک وتریانو را کنار زد تا جایگاه نخست فهرست محبوب‌ترین اثر هنری ملی را از آن خود کند.

 

گاری علوفه اثر جان کانستبل

خدمتکار آوازه‌خوان از جک وتریانو

این هنرمند خیابانی مشهورترین نسخه «دختر با بادکنک» را روی دیواره پلی در ساوت بانک لندن در سال ٢٠٠٢ کشید. اما حالا کافی است سر بگردانید تا روی کارت پستال‌ها و لیوان‌ها و… تصویر دخترک را ببینید. اما بنکسی نسخه‌ای دیگر از آن را روی دیوار خانه‌ای در وستاند لندن کشید اما با ساکن شدن صاحبخانه‌ جدید در این ساختمان، جنجالی بر سر برداشتن نقاشی از روی دیوار و حراج کردن راه افتاد. صاحبخانه پس از برداشتن اثر از روی دیوار آن را به درون قابی منتقل کرده و به مبلغ ٧٣ هزار پوند در حراجی فروختند.

کمتر از یک سوم از ٢٠ اثر فهرست محبوب‌ترین‌های ملی، در ٢۵ سال گذشته خلق شده‌اند. این آثار، فهرست انتخابی دو هزار فردی است که به پنج اثر برتر فهرست نهایی منتقدان و روزنامه‌نگاران هنری رای داده‌اند. نتیجه سه جلد آلبوم و چهار مجسمه می‌شود.

بنکسی هنرمند معترض بریتانیایی است که نام واقعی او تا امروز برملا نشده. او با گرافیتی‌هایش به سیاست‌های نژادپرستانه، جنگ‌طلبانه، سرمایه‌دارانه و سرکوب‌گر در دنیا اعتراض می‌کند. ساخت بدمنظره‌ترین هتل دنیا در کرانه باختری و کنار دیوار حائل اسرائیل و استهزای پرچم اتحادیه اروپا پس از خروج بریتانیا از این اتحادیه از آخرین کارهای اوست.

دختربچه‌ای که با دلنگرانی به دور شدن بادکنک قلبی‌شکلش چشم دوخته است

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *