پرونده‌ی هک شدن اینستاگرام هنرمندان

تمامِ ناتمام ! داستانی که چند وقت اخیر نه تنها افراد معروف ایرانی را درگیر خود کرده است بلکه تمام هنرمندان و سلبریتی های غیر ایرانی هم به آن دچار شده اند … .

اینستاگرام ؛ یکی از میلیون شبکه های اجتماعی دنیا و یکی از ده شبکه ی اجتماعی پرطرفدار دنیا که در کشورمان با توجه به ممنوعیت ها و خط قرمزها جزو معدود ارکانی است که تا حدود بسیار زیادی دچار ممنوعیت نیست و همه ی افراد در خانواده ی شان حداقل یک نفر را میشناسند که از این بستر استفاده میکند .

ماجرا از آنجا آغاز میشود که این شبکه ی اجتماعی ضعف خود را در امنیت میپذرید و راهکارهای نسبتاً مناسب و معقولی مثل ورود دو مرحله‌ای را پیش پای افرادی که حساسیت زیادی دارند میگذارد و ماجرا تمام میشود ؛ اما ماجرای بعدی دقیقاً در همینجا آغاز میشود ، جایی که افراد بدون در نظر گرفتن رمزهای قوی و فعال کردن ورود چند مرحله ای احتمال هک شدن را به جانِ خود میخرد که به دنبالش کلی حاشیه ی مختلف دیگر برای خود خواسته یا ناخواسته بسازد .

بین هنرمندان زیرزمینی ایران ، تا به حال افرادی چون حصین ، سوگند ، شاهین نجفی و اخیراً سامان ویلسون هک شده اند که هر یک از هکرها دلایل مختلفی را برای کارشان بهانه کردند ، یکی دلایل شخصی و تسویه حساب های قدیمی ، دیگری برای تحت پیگرد قرار دادن و ارسال جوابیه به حتاکی و دیگری هم برای مبارزه با فساد در جامعه‌ی مجازی !

اما هک شدن سامان ویلسون از بنیان گذاران گروه زدبازی که پس از فعالیت مجدد در رپ فارسی به همراه مهراد هیدن گروه بزرگ را تاسیس کردند پس از مدت زیادی بیش از حد دنباله دار شد و رنگ و بی متفاوتی گرفت .

A post shared by Sohrab Mj (@sohmj) on

ماجرا جایی ادامه دار شد که پیام های صوتی منقطع شده ای از این عضو سابقه دار رپ فارسی منتشر شد که وی در آن به اقوام مختلف ایران فحاشی میکرد و هکر صفحه ی اینستاگرام وی اعلام کرد که با توجه به فحاشی و توهین های سامان به اقوام مختلف کشور از جمله لرها،ترک‌ها و کردها تصمیم گرفته است اینستاگرام وی را برای همیشه از دسترس او خارج کند !

و ماجرا به جایی کشیده شد که سامان ویلسون با انتشار ویدیویی در صفحه ی اینستاگرام سهراب ام جی ، دیگر عضو  گروه زدبازی اعلام کرد که این پیام های منتشر شده از میان یک دعوای طولانی پخش شده و وی هیچوقت قصد توهین به هیچ قومی را نداشته است .

 

نظر شما چیست؟ به نظر شما ؛ این مسائل ناشی از آگاهی کم هنرمندان در ارتباط با امنیت صفحاتشان نیست ؟ و یا اینکه اینگونه اتفاقات از کجا سرچشمه میگیرند و دلیل اصلی این هک شدن های مکرر که اینستاگرام نیز آنها را تایید میکند چیست؟

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *