ورود دختر رپ ممنوع

مثل خیلی از مخاطبین رپ فارسی «جاستینا» را با ترک «به این آزادی بخند» شناختم . دختری مستعد که توانسته بود  در استعداد یابی گروه «تنبه ۱۰» به عنوان آرتیست برتر انتخاب شود . آن هم در دورانی که حضور هنرمندان دختر در رپ فارسی رو به افول قرار گرفته بود . موج آغازین جریان رپ در ایران با با حضور بی شمار تعداد زیادی از دختران رپکن همراه شد . دخترانی که به همان سرعتِ معروف شدن ، با همان سرعت هم از صحنه مارکت حذف شدند . اما «جاستینا» چیزی متفاوت تر از بقیه بود . انتقاد به فضای ایجاد شده برای بانوان ،‌ بیان مسایل اجتماعی مرتبط با اختلاف جنسیتی  و گهگاه خواندن از موضوعات اجتماعی از وی آرتیستی خاص با کاراکتری در تضاد از سایر آرتیست های دختری ساخته بود که قبل از وی به خواندن روی آورده بودند و ژانر کاریشان محدود بود به مفاهیم فانتزی ، عاشقانه و حتی موزیک های مرتبط با پارتی ، آن هم به عنوان هنرمند مکمل در آثاری که پیش از وی منتشر میشد !

 

چیزی که بیش از هرچیز در مورد «جاستینا» مرا آزار میداد قضاوت های عجیب مخاطبین در مورد وی بود . دختری را در نظر بگیرید که  تمامی محدودیت های ایجاد شده برای فعالیت رپ داخل کشور را می پذیرید و تصمیم به طی کردن مسیر سخت می گیرد که به قول «بهرام» جلوی پای وی هیچ ردپایی نیست . در این میان تنها چیزی که می تواند قوت قلب باشد ایجاد انگیزه و انرژی از طریق شنونده هاست . اما به طور عحیبی اکثراً در پیج وی با نظرات تند و حاوی انتقادات جنسیتی روبرو می شدم . افرادی که در قرن ۲۱ و در عصر جدید معتقد بودند وی تنها و تنها به دلیل زن بودن صلاحیت رپ کردن را دارا نیست ! تفکر وحشتناکی که این روز ها با سرعت در حال رشد است . افرادی که انگار خود را صاحبان اصلی این جریان می دانند و بعید نیست که بخواهند برچسبی بر روی پیشانی موسیقی رپ بچسبانند به این مضمون که ورود خانم ها ممنوع است !

 

همه ی این ها را گفتم تا برسیم به اتفاق تلخی که این روزها گریبان گیر دختر رپ شده است . خبر دستگیری ، ممنوع الکاری وی و پس از مدتی خبر مشکوک و تاییده نشده مبنی بر آزادی این آرتیست که در فضای مجازی منتشر و با واکنش های متععدی روبرو شد.

 

از آن جا که نه نویسنده ی سیاسی هستم و علاقه ای به قلم زدن در این حیطه دارم ، تنها می توانم امیدوار باشم که بتوانیم  «جاستینا» را مجدد در جریان هیپ هاپ فارسی مشاهده کنیم . چه در خارج کشور و چه در خاک کشور عزیزمان ایران . اما بیش از هرچیز امیدوارم که انتهای این قصه هرچه می شود زمینه سازی باشد تا قدر دختر رپ را بیشتر بدانیم . فراموش نکنیم که  دختران هیپ هاپی انسان هایی ارزشمند برای رشد این جریان هستند . قرار گرفتن در محدودیت هایی که شاید بسیار بیشتر از محدودیت های حول مخاطبین مذکر است . جنگیدن برای ارزش هایی مهجور مانده تر ، نبود برابری حتی در اجتماعات هیپ هاپی ، نگاه متفاوت اجتماع و.. تنها گوشه ای از مشکلاتیست که این قشر با آن ها دست و پنجه نرم می کنند .

 

همه در کنار هم باشیم در یک اجتماع واحد

نه در جوامع خرد و کوچکی که روبروی هم قرار می گیرند !

 

 

نویسنده : Rhvem

1 نظر

  • بسیار عالی
    همه در کنار هم باشیم در یک اجتماع واحد
    نه در جوامع خرد و کوچکی که روبروی هم قرار می گیرند !

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *