نقد

نقد و بررسی تک آهنگ عقربه از پدرام پلاس ، تی دی و پیشرو

نبرد با نفس درونی و تکامل ، موضوعی که در بین آثار تمامی این هنرمندان عنوانی جدید به حساب می آید ، رضا پیشرو مدتی است تمام آثار خود را برای فروش قرار می دهد و دیگر برایش مهم نیست که چه کسی چه چیزی در رابطه با فروش آثار و قیمت ها می گوید ، میخواهد تک آهنگ دیس به امیر تتلو باشد یا میخواهد همکاری با دو هنرمند دیگر باشد .

پدرام پلاس هم مدت هاست اثر متفاوتی پس از ماشین زمان به همراهی نیما نیموش منتشر نکرده و پس از سکوت نسبتاً طولانی مدت یک کار استاندارد منتشر میکند .

محمد تی دی هم مانند سال های اخیر و همکاری متعدد با هنرمندانی مثل صادق ، حصین ، شایغ ، نرگال و … دیگر پرکار نیست و پیش از این در یک آلبوم اثری را منتشر کرد و پیش از آن هم مدت ها اثری را از خود منتشر نکرده بود .

مانند رویه ی تمام نقد های وبسایت خبری آمیزه این نقد نیز به دو بخش اشعار هنرمندان و اجرا ، آهنگسازی و میکس و مسترینگ می توان تقسیم کرد ؛

در بخش آهنگسازی این تک آهنگ که توسط استودیو نورث انجام شده است آغاز ، اوج و فرود به خوبی طراحی شده است و تمامی اجزای یک آهنگسازی نیو اسکول به خوبی در کنار یکدیگر قرار گرفته اند و بر خلاف آهنگسازی های متداول این روزهای موسیقی زیر زمینی یک نواختی در آهنگسازی این اثر دیده نمیشود ، در هنگام اوج ورس ها بیت پا به پای هنرمند پیش میرود و با پایان ورس هنرمند هم به فرود میرسد .

یکی از معذلاتی که این اثر را به یک اثر ” همه چیز تمام” تبدیل نمیکند مشکل میکس و مسترینگ آن است ، برخلاف سایر آثاری که محمد تی دی میکس و مسترینگ آن را انجام داده و واقعاً میتوان برای آن لفظ عالی را به کار برد این اثر میکس و مسترینگ معمولی داشت و در حد کیفیت آثار هنرمندان این اثر نیست ، مشکلات عدیده ای در ورس اول به چشم میخورد و در ورس آخر نیز هنگام اوج ابیات پیشرو متاسفانه به سختی میتوان متوجه کلمات وی شد و اکثریت کلمات وی با صدای بیت مخلوط شده اند .

 

اثر با کروس استادانه محمد تی دی آغاز میشود ، نکته ای که سبب انتقاداتی به پدرام پلاس شد این بود که محمد تی دی و رضا پیشرو هر دو از بهترین وکالیست های موسیقی ایران هستند و به طبع این در مقام مقایسه وکال پدرام در مقایسه با هر دوی آنها چندین مرحله عقب است ، هرچند طبق اطلاعات شخصی خود پدرام نیز کُر کار کرده است و جنس صدای متفاوتی نیز در کنار خواننده های هم نسل خود دارد که این مزیت وی باعث میشود صدایش در گوش مخاطب بماند و آن را از سایر هم دوره ای هایش متمایز میکند ، ورس اول نسبتاً اجرای قابل قبول و شعر منتاسبی با سایر هنرمندان این اثر دارد .
پر کردن گام مینور تا ماجور از ابتدا تا انتهای ورس اول حس خوب مبارزه و پیشرفت به جلو را به مخاطب میرساند و هرچند تاکید قافیه ها میتوانست اندکی بهتر ادا شود اما در کل در مقام مقایسه با آثار تکراری این روزها ورس خوبی اجرا شده و نمره ی خوبی را نسبتا کسب میکند .

کروس تی دی مانند اکثریت آثار وی یک ملودی سوار بر آهنگ است و سبک خود محمد است که کمتر کسی میتواند یک ملودی را مثل محمد اینگونه استادانه در چندین فاصله ی مختلف بخواند و فواصل مختلف موسیقایی را در نهایت به یک نوت موسیقی در گام های مختلف برساند و کوچکترین ایرادی را نمی‌توان به این کروس گرفت .

و اما بخش پایانی این اثر یکی از بهترین ورس های لانچ شده توسط رضا در چندین سال اخیر است ، پس از آثار تکراری رضا که متاسفانه خیلی مورد توجه مخاطبان قرار نگرفته است ، این ورس خوشبختانه از قافیه بازی های مختص رضا پیشرو برخوردار است و داستانی را روایت میکند که به نظر میرسد سرگذشت چند سال اخیر رضا ست و تصمیمی که رضا پس از ترک مواد مخدر و شروع جدید فعالیت هنری تنهایش است .
ورس رضا با کشیده شدن کورس آغاز میشود و چند بیتی بدون کیک و درام تنها با پدِ بیت پیش میرود و نوید یک ورس های انرژیک را به مخاطب میدهد و با روشن شدن کبریت توسط پیشرو و قافیه های متعدد نقطه ی اوج اثر آغاز میشود ، نزدیک به ۱۰ یا ۱۲ قافیه مختلف توسط پیشرو اجرا میشود و بعد تضمینی از اثر کوچه های فرهاد بزرگ و اشاره به سه فیلم هالیوودی همه و همه در کنار هم این ورس را به پایان میبرد .

به طور کلی در این قهقرای موزیک زیرزمینی که آثار بیشتر یک بار مصرف شده اند ، عقربه اثری است که میتوان آنرا مداوم گوش داد و از آن خسته نشد ! و در کنار همه ی مشکلات اجرایی و مسترینک آن ، عقربه اثری خوب است و شاید حتی ماندگار شود در بین آثار پیشرو و از دید مجله خبری آمیزه امتیازات زیر را دریافت میکند :

آهنگسازی 80امتیاز
اجرا 80امتیاز
میکس و مسترینگ 50امتیاز
[review_summary title=”نکات مثبت و منفی” positives=”ورس های مرتبط
آهنگسازی خوب
اجرای فوق العاده رضا پیشرو” negatives=”مشکل میکس و مسترینگ
یک نواختی اجرا در هر دو کروس”][rating title=”امتیاز” value=”4″ range=”5″] [/review_summary]

[totalpoll id=”1093″]

2 نظر

اینجا کلیک کنید تا نظرتان ارسال شود

  • درود بر منتقدان عزیز و هنردوستانی که بازدید کننده این سایت عالی هستن
    نقد رو کامل خوندم و باید بگم خوشحالم که بالاخره رسانه ای با این کیفیت برای پیشرفت موسیقی زیرزمینی شروع بکار کرده
    راجب میکس و مستر واقعا موافقم با نقد شما میکس و مستر وکال بسیار معمولی بود اما میکس و سمتر بیت تا حدودی میتونست راضی کننده باشه هرچند میزان فرکانس صدایی متوسط روبه پایین بود. راجب تنظیم هم باید بگم از لحاظ ریتمیک و درام (پل ها و پرکاشن) کاری قوی شده، اما از لحاظ صدا سازی مطمئنا کار متوسطی داریم میشنویم هرچند کاملا معلومه تنظیم کننده کاری سوار بر درام شلوغ و نوآورانه را آهنگسازی کرده، پس از لحاظ تنظیم هم میشه نمره خوبی به این اثر داد. راجب اجرا همونطور ک خودتون گفتید کروس مثل همیشه از اجراهای مختص تی دی هستش و میتونم بگم نقطه قوت این کار همان کروس اثر هستش چون واقعا ورس پلاس بسیار معمولی بود هرچند ضعف میکس هم در متوسط بودن این ورس تاثیر بسزایی داره ، اما ورس پیشرو به تناسب بهتر از ورس پلاس هست ان هم بخاطر تغییر در فلو و استایل که کارو جذاب تر میکنه وگرنه از لحاظ شعری کار بسیار متوسط نوشته شده. درکل امتیاز من بی این اثر ۳ از ۵ خواهد بود . با تشکر از شماعزیزان و به امید روزهای قوی تر و بهتر برای موسیقی زیرزمینی پارسی