نقد

نقد و بررسی تک آهنگ جاوید از تهم

نقد و بررسی جاوید از تهم
نقد و بررسی جاوید از تهم

همیشه پایدار ، همیشه پرکار ! شعاری مناسب و درخور برای تشکل پایدار که این روزها با انتشار آثار فراوان از آلبوم تا موزیک ویدیو در دنیای موسیقی زیرزمینی کم افت و خیزمان همچنان اعتقاد به پرکار بودن و در عین حال تکراری نشدن محتوای آثار و سعی بر حفظ کیفیت آنها دارند .

و اما در این مطلب نگاهی خواهیم داشت به آخرین اثر منتشر شده از عضو خلاق خانواده‌ی پایدار ، موسس قبیله‌ی دگران ، سینا تهم ، اما پیش از آن مروری کلی خواهیم داشت به فعالیت‌های اخیر وی در مدت اخیر :

سینا در زمستان گذشته مجموعه‌ی کوتاه اسفند را با حضور هنرمندان مختلف از جمله رض ، جیدال و … منتشر کرد ، پس از آن در میان نزاع‌های مجازی چندی از هنرمندان با پخش یک فایل تصویری صحبت از ابعاد مختلف هنر و نقد به میان آورد و به نظر میرسد در بخش دوم مجموعه ابرهای نقره ای از جیدال حضور داشته باشد و بر روی پروژه ای به نام بهترین کار میکند .

در نگاه کلی و اولیه به بحث عرضه‌ی این تک آهنگ ، مانند بیشتر آثار سینا ، این تک آهنگ نیز با تیزری حرفه‌ای و عرضه‌ای حرفه‌ای تر منتشر شد ؛ بر روی کاور دو عضو قبلیه‌ی دگران که شخصیت هایی حدودا متضاد را دارند دارد نقش بسته اند ، یکی زودجوش و جاه طلب (چز) و دیگری منطق گرا و هدفمند (آتی) و البته هر دو  به دنبال یک چیز و آن هم پیشرفت ؛ خلاقیتی بی نظیر در عرضه با راه رفتن بر روی لبه‌ی دو جریان موسیقی زیرزمینی ( اگر به آن اعتقاد دارید !)

اما بپردازیم به بررسی دقیق تری از ابعاد این تک آهنگ که مانند تمام نقدهای این مجله ، به دو بخش شعر و اجرا و آهنگ سازی و میکس و مسترینگ می توان تقسیم کرد ؛

از زمان اضافه شدن دارا کلاهی به عنوان آهنگساز جدید به تشکل پایدار خلاقیت جدیدی در آثار این تشکل دیده نشده است اما آن چیزی که نمیتوان آنرا کتمان کرد سطح کیفی آثار تولیدی توسط وی است که اگر بیشتر از سایر آهنگسازانی که با اعضا سابقه همکاری داشته اند (مثل اردلان ای سیزده ، ای پلاس و …) بیشتر نباشد کمتر نیست ، اما نبود خلاقیت در آثار تولیدی وی به نظر میرسد یکی از ضعف های اوست که یا به خواست اعضا این خلاقیت در آثار کاهش یافته اند و یا در مرور زمان و با کسب تجربه این فاکتور نیز به این آهنگساز اضافه خواهد شد .

اثر با ریتم و فضایی متفاوت که حضورش در این روزهای موسیقی زیرزمینی به شدت حس میشود آغاز میشود و پن شدن ماهرانه‌ی پَد تجربه ای خوب را به مخاطب منتقل میکند ؛ در بخش اول سازها به هیچ وجه تغییر نمیکنند اما تنظیم خوب این اثر مخاطب را اصلاً خسته نمیکند و در بخش دوم با اضافه شدن ترکیب سازهای ایرانی هرچند به مدت کوتاه فضایی دیگر و در پل چینش ریتم مارش به کلی فضای اثر را تغییر میدهد و باعث میشود مخاطب تا انتهای بخش سوم اثر با این قطعه همراه شود .

ایرادات جزیی حتی در میکس و مستر این اثر به چشم نمیخورد و همین امر باعث شده است تا بتوان این اثر هم اثری با کیفیت در کنار سایر آثار سینا قرار داد .

سهل ممتنع ؛ شاید از بهترین توصیفاتی که بتوان برای اشعار افرادی مثل تهم مورد استفاده قرار بگیرد ، در ادبیات فارسی این نوع نگارش را به سعدی نسبت داده اند که البته بدون شک شاعران حال و حاضر هیپ هاپ فارسی شاید فاصله ی چندانی تا استاد سخن داشته باشند اما سهل ممتنع گویان زمان خود هسنند ؛ سهل ممتنع در معنی این چنین گفته شده است که به ظاهر ساده و روان به نظر میرسد ولی کمتر کسی میتواند مانندش را بنویسد .
شعر و اجرای این اثر با سلام کردن سینا به طرفدار نماهای موزیک ایران آغاز میشود ؛ کسانی که این روزها بیشتر به جای هنر، درگیر  در حال درگیری در بخش کامنت های هنرمندان دیگر جبهه ها هستند و یا درگیر بخش جزیی از هنر هستند که در مقاله های پیشین به قلم افرادی واردتر مورد بررسی قرار گرفته است .

و شروع بخش اول با مسائل و درگیری های بخشی از جامعه در این روزهای فضای مجازی مثل صحبت برسر حقوق زنان بدون مطالعه و مطالبه ی مدنی جدی آغاز میشود و در ادامه با استفاده پشت سر هم از کلمه‌ی من و شعر معروف مولانا بخش اول را پیش میبرد و فضای اجرا را تغییر میدهد و جلوتر به غلوهای مردم در رابطه با وضع موجود زندگیشان اشاره میکند و آنرا مورد نکوهش قرار میدهد . پل و فضایی که تغییر میکند و  شروع بخش دوم این قطعه با اشاره به وضع باطنی (آزادگی در سر به معنای ذهن باز و آزاگی در مچ به معنای دنبال روی کسی نبودن و اشاره به داستان قدیمی غلام بودن و مچ بند بر دست داشتن) و در ادامه اشاره به وضع ظاهری (لباس برند ثلث که سینا یکی از سهام داران آن است و پوشیدن اسنیکرز)  ادامه پیدا میکند ؛ شاید یکی از نقاط ضعف شعر این استفاده از تشبیه ها و ایهام هایی (مثل عادلم فردوسی پور نه / اونا کله میزنن ولی پویول نیستن) باشد که به نظر میرسد دوره اش کم کم در اشعار هیپ هاپ به سر رسیده است و از سمتی دیگر استفاده‌ی آنها در این موضوع به نوعی دل مخاطب را میزند که البته تشبیهات و ایهامات قشنگتری نیز در این اثر به چشم میخورد (دنیا هر سازی بزنه قافیه میام روش / دنیا خودش بودجه میده سریع) که این نقاط ضعف را تا حدود زیادی پوشش میدهد .

بخش سوم و نهایی این اثر که با لحنی یکسان با سایر بخش ها آغاز میشود که در ابتدا اشاره ای به کارما دارد ( ثمره لاتی شد بچه‌ی بددهن) و در ادامه هم سرزنش آن چیزی که این روزها از ضد ارزش و هنجارشکنی ، ارزش و هنجار ساخته است ؛ مسائلی مانند مطالبات مدنی غیرواقعی و صرفاً مجازی و نوع ناصحیح این مطالبات و در ادامه دعوت از کسانی دارد که علاقه‌ی شدیدی به فراموش کردن اصل خود دارند و بیشتر میخواهند خود را غیرایرانی نشان بدهند تا اصل خود را فراموش نکنند (ایرانی بودن و یادگرفتن حداقلی نوشتار کلمات) .

و در نهایت عبارت “در قلب عدالت در سر نقشه داریم ، در صحنه‌ی عمر اجرا کنیم نقشی جاوید ،  هرجا پا گذاریم بر این عرض فانی ، بر پیکر جنگ بر وصف صلح نقش نگاریم ” که رفته رفته از پل اول تا بخش انتهایی اثر واضح میشود .

 

به طور کلی سینا تهم ، در طی سال های اخیر خود را بدون ادعا ثابت کرده است ، از تولید آثار پرمحتوا و جذاب هرچند با موضوعاتی مثل عشق تا انتشار مجموعه‌ای مثل قبلیه دگران با موضوعاتی در مقابله با نظام سرمایه داری (موشا) ، کارش را بلد است و نیاز به تایید ، تمجید و تشویق کسی ندارد !

قطعه‌ی جاوید هم مانند سایر آثار اخیر سینا ، اثری قابل قبول با فضایی جالب و کمتر دیده شده در هیپ هاپ ایران است که مخاطب را دعوت به آزادگی و واقعی بودن میکند .

آهنگسازی
میکس و مسترینگ
اجرا
[review_summary title=”نکات مثبت و منفی” positives=”موضوع متفاوت و جذاب
سهل ممتنع بودن شعر
” negatives=”فضای کمی یکنواخت در بخش ها
تشبیه و ایمهای دمده”][rating title=”امتیاز” value=”4″ range=”5″] [/review_summary]

2 نظر

اینجا کلیک کنید تا نظرتان ارسال شود

  • ولي به نظر من اون دو تشبيه (عادل/پويول) مثل بقيه ي اين ژانرِ دمده نيس و حرف توش داره. مخصوصن اشاره به هد زدن الكي با موزيك و نفهميدن مفهوم اصلي اثر (كله ميزنن اما پويول نيستن) خيلي قوي بود !

  • من هم مثل دوست خوبمون پوریا پدرام عزیز همین فکر رو دارم.
    به نظر من هم این تشبیهی که توی متن اومده با اکثر تشبیهای دیگه فرق داره و بنظر با فکر و داستانی پشتش در متن اهنگ استفاده شده.