نقد صرفا ادبی و مشکلات آن

در چند سال اخیر شاهد شدت گرفتن نقد آثار در جامعه رپ ابران بوده ایم. وقتی به این نقد ها نگاه میکنم در کنار نقاط ضعف بزرگ و کوچک آن، یک مشکل اساسی میبینم.
اکثریت این نقد ها تک بعدی میباشند و صرفا به بررسی ادبی متن اثر میپردازند و اگر به نقد های انجام شده دقت کنید نیز در مییابید که نقد های صورت گرفته بیشتر به صورت تجربی بوده است و هیچکدام اصولمند نمیباشند.

نقد حرفه ای موزیک

قبل پرداختن به موضوع اصلی لازم است که تعریف جامعی از نقد حرفه ای برای خودمان مشخص کنیم.
از نظر من به نقدی که در عین صداقت و دانش کافی به بررسی کامل ابعاد مختلف یک موزیک (ادبی،موسیقایی،بازخورد و…) بپردازد،میگویند.
لازم به ذکر است که تفسیر و اینگونه نوشته های رایج در صفحات مجازی مرتبط با رپ به هیچ وجه نقد به حساب نمیایند و صرفا تلقین برداشت شخص به دیگران میباشد که باعث از بین رفتن تنوع در بازخورد میشود.

مشکلات نقد های صرفا ادبی در امروز رپ ایران

اکثر نقدهای صرفا ادبی به بررسی و تحلیل درون مایه اثار میپردازند و سعی در پیدا کردن وجه شباهت بین آرتیست های رپ با نویسنده های بزرگ ادبیات جهان دارند و هیچکدام نگاهی موسیقایی به اثر تولید شده ندارند و صرفا درون مایه و محتوا اثر را در الویت مهم تری نسبت به دیگر ابعادی اعم از کیفیت آهنگسازی،میکس و مسترینگ،ضبظ،فرم،اجرا و … میگذارند که این امر باعث توجه ناکافی به دیگر فاکتور های ذکر شده میشود که باعث عدم پیشرفت و پویایی آرتیست میشود.
این موضوع یاعث شده است که امروز شاهد تولید آثاری با کیفیت محتوایی قابل قبول باشیم که کوله بار سنگینی از مشکلات موسیقایی را با خود حمل میکنند.

کلام اخر

پیشنهاد این بنده حقیر به منتقدان فعال در رپفارسی این است که در وهله اول اقدام به مطالعه در مورد خود نقد انجام دهند و اصول لازم را برای نقد اثار موسیقی فرا بگیرند و در وهله دوم اقدام به تشکیل تیم های نقد حرفه ای کنند.
در انتها این متن میتوانید فایل Pdf کتاب درس گفتارهای نقد موسیقی نوشته ی آروین صداقت کیش را دریافت کنید که به نظر من بسیار مفید میتواند باشد برای یادگیری اصول اولیه در مورد یک نقد حرفه ای موسیقی.

 

به قلم: حمیدرضا

[edgtf_social_share type=”boxed”]
[edgtf_button size=”huge” type=”solid” target=”_blank” icon_pack=”” font_weight=”100″ text=”درس گفتار های نقد موسیقی” link=”https://aamizeh.com/wp-content/uploads/2018/01/%DA%A9%D8%AA%D8%A7%D8%A8-%D8%AF%D8%B1%D8%B3-%DA%AF%D9%81%D8%AA%D8%A7%D8%B1%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%86%D9%82%D8%AF-2%D9%85%D9%88%D8%B3%DB%8C%D9%82%DB%8C.pdf” color=”#080a09″]

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *