ناهنجاری های هیپ هاپی ؛ قسمت دوم

علاوه بر مصرف دخانیات ،امروزه پوشیدن لباس هایی اصطلاحا “لش” که به البسه “رپی” معروف شده و یا “دستمال های سر” و اللخصوص “تاتو” یا همان خالکوبی خودمان نیز از شرایط یک هیپ هاپی کامل شدن محسوب میشود !!!

درک ما از هیپ هاپ و رپ چیست ؟ آیا هدف بزرگ مردانی که زندگی خود را با وجود تمامی حواشی و محدودیت ها صرف این فرهنگ و نگرش کرده اند این بوده که ما امروزه پایبند مد بوده و البسه ای دست نمای جامعه بپوشیم و یا خودمان را سخره مردمان شهر کنیم به گمان این که در حال ترویج هیپ هاپ هستیم؟
آیا هرآن کس که دغدغه ذهنی اش هم خوابی با جنس مخالف ، مصرف مشروبات الکلی و … است یک هیپ هاپیست؟ آیا این است آن فرهنگ غنی که همه از آن دم میزنیم و تا کسی بد آن را میگوید در رویش سینه سپر میکنیم؟؟؟
آری رپ تنها اعتراض نیست ، اما آیا ما نباید برای گوش های خود ارزش قائل شویم؟! آیا هرآنچه که برخی هیپ هاپی های آمریکا انجام دهند روشی درستی از زندگیست و با فرهنگ ما سازگار است ؟؟؟

باری دیگر به آهنگ ” قبل اجرا ” از علیرضا جی جی ، لیتو و … گوش دهیم :

جی جی : ”
نگرانن بکس رادیو جوان ، چون خرابه وضعمون قبل اجرا ، زحماتم بوده سرنوشت ساز بهم پول میدن بزنم حرف زشت باز ، دختره میخواستم فالوم کنه ، یکی اومد و گفت سالن پره … ”

کاملا مشخص است که خود این افراد نیز اعتراف میکنند که تنها هدفشان از خواندن پرکردن جیب خالیشان است و برایشان مهم نیست که برداشته شنونده از هیپ هاپ چیست ، حال آن که خود را همه چیز تمام نیز میدانند .
موضوع آنقدر ها هم ساده نیست . خوشبختانه اکثر مردم ایران کورکورانه از برخی طرفداری و در جهات زیادی از افراد الگو میگیرند ولو برخی فرهنگ و نگرش ها غلط نیز باشد ، برایشان مهم نیست .

حال یکی دیگر از موضوعات قابل توجه این است که آیا یکی از اصول هیپ هاپی بودن این است که گاهی البسه ای نامناسب بپوشیم و همانند برخی اصطلاحا رپر پایبند مد باشیم؟
بزرگان هیپ هاپ ایران همانند سروش هیچکس ، بهرام نورایی ، علی سورنا ، فرشاد و … آیا این گونه رفتار میکنند و از ما میخواهند این گونه رفتار کنیم؟
این نکته که فلسفه البسه ی اصطلاحا گشاد پوشیدن برمیگردد به اصل تولد هیپ هاپ که افراد به دلیل اوضاع مالی نامناسب البسه گشاد میپوشیدند تا زمان بیشتری از آن استفاده کنند ، صحیح ! اما آیا ما فقط باید این را از هیپ هاپ بفهمیم که البسه گشاد بپوشیم چون آن ها نیز لباس گشاد میپوشیدند؟ نگرشمان و تفکراتمان نیز مانند آن ها که به یاد کسانی که اوضاع مالی نامناسب داشتند بودند و تا جایی که در توان داشتند همدیگر راکمک میکردند ، هست؟ قطعا برای کثیر پوشندگان این البسه این گونه نیست ، و جالب آن که مدعی هیپ هاپی بودن نیز میکنند و هر که را میبینند میگویند : )) هیپ هاپ یک فرهنگ است ((.!

بیاییم کمی از ادعاهای پوچمان و تظاهر هایمان کم کنیم .” فرهنگ هیپ هاپ ” این نیست که با دستمال سر و شلواری بگی ، در پارک و خیابان دخانیات مصرف کنیم !.
هرچند برخی مادیت گرایان موزیک های زیبایی نیز میسازند ، اما جدا از جنبه آسیب به هیپ هاپ ، ارزش انسان و دغدغه هایش فراتر از برخی آثار پوچ است… .

آری هیپ هاپ فقط اعتراض نیست ، اما بیایید برای خودمان و گوش هایمان و دغدغه هایمان ارزش قائل شویم … .

2 نظرات

  • اینا همه چرتو پرته علیرضا جی جی خیلی ثروت مند تر از اونیه که بخواد برا پول بخونه منظورش این بوده که برای برگزاری کنسرت به من پول میدن

  • مگه هیچکس و سورنا و اینا کیر کسی مثل ویز خلیفا یا مثلا توپاک که دیگه تهشه میشن؟
    من به شخصه به اونا گوش میدم کلا رپ فارس گوش نمیدم 😐
    متاسفانه از فرهنگ کیری ایرانه که فک میکنن همه باید مث خودشون پیراهن و شلوار ساده بپوشن… یکی مث شما…

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *