ناهنجاری های هیپ هاپی ؛ قسمت دوم

علاوه بر مصرف دخانیات ،امروزه پوشیدن لباس هایی اصطلاحا “لش” که به البسه “رپی” معروف شده و یا “دستمال های سر” و اللخصوص “تاتو” یا همان خالکوبی خودمان نیز از شرایط یک هیپ هاپی کامل شدن محسوب میشود !!!

درک ما از هیپ هاپ و رپ چیست ؟ آیا هدف بزرگ مردانی که زندگی خود را با وجود تمامی حواشی و محدودیت ها صرف این فرهنگ و نگرش کرده اند این بوده که ما امروزه پایبند مد بوده و البسه ای دست نمای جامعه بپوشیم و یا خودمان را سخره مردمان شهر کنیم به گمان این که در حال ترویج هیپ هاپ هستیم؟
آیا هرآن کس که دغدغه ذهنی اش هم خوابی با جنس مخالف ، مصرف مشروبات الکلی و … است یک هیپ هاپیست؟ آیا این است آن فرهنگ غنی که همه از آن دم میزنیم و تا کسی بد آن را میگوید در رویش سینه سپر میکنیم؟؟؟
آری رپ تنها اعتراض نیست ، اما آیا ما نباید برای گوش های خود ارزش قائل شویم؟! آیا هرآنچه که برخی هیپ هاپی های آمریکا انجام دهند روشی درستی از زندگیست و با فرهنگ ما سازگار است ؟؟؟

باری دیگر به آهنگ ” قبل اجرا ” از علیرضا جی جی ، لیتو و … گوش دهیم :

جی جی : ”
نگرانن بکس رادیو جوان ، چون خرابه وضعمون قبل اجرا ، زحماتم بوده سرنوشت ساز بهم پول میدن بزنم حرف زشت باز ، دختره میخواستم فالوم کنه ، یکی اومد و گفت سالن پره … ”

کاملا مشخص است که خود این افراد نیز اعتراف میکنند که تنها هدفشان از خواندن پرکردن جیب خالیشان است و برایشان مهم نیست که برداشته شنونده از هیپ هاپ چیست ، حال آن که خود را همه چیز تمام نیز میدانند .
موضوع آنقدر ها هم ساده نیست . خوشبختانه اکثر مردم ایران کورکورانه از برخی طرفداری و در جهات زیادی از افراد الگو میگیرند ولو برخی فرهنگ و نگرش ها غلط نیز باشد ، برایشان مهم نیست .

حال یکی دیگر از موضوعات قابل توجه این است که آیا یکی از اصول هیپ هاپی بودن این است که گاهی البسه ای نامناسب بپوشیم و همانند برخی اصطلاحا رپر پایبند مد باشیم؟
بزرگان هیپ هاپ ایران همانند سروش هیچکس ، بهرام نورایی ، علی سورنا ، فرشاد و … آیا این گونه رفتار میکنند و از ما میخواهند این گونه رفتار کنیم؟
این نکته که فلسفه البسه ی اصطلاحا گشاد پوشیدن برمیگردد به اصل تولد هیپ هاپ که افراد به دلیل اوضاع مالی نامناسب البسه گشاد میپوشیدند تا زمان بیشتری از آن استفاده کنند ، صحیح ! اما آیا ما فقط باید این را از هیپ هاپ بفهمیم که البسه گشاد بپوشیم چون آن ها نیز لباس گشاد میپوشیدند؟ نگرشمان و تفکراتمان نیز مانند آن ها که به یاد کسانی که اوضاع مالی نامناسب داشتند بودند و تا جایی که در توان داشتند همدیگر راکمک میکردند ، هست؟ قطعا برای کثیر پوشندگان این البسه این گونه نیست ، و جالب آن که مدعی هیپ هاپی بودن نیز میکنند و هر که را میبینند میگویند : )) هیپ هاپ یک فرهنگ است ((.!

بیاییم کمی از ادعاهای پوچمان و تظاهر هایمان کم کنیم .” فرهنگ هیپ هاپ ” این نیست که با دستمال سر و شلواری بگی ، در پارک و خیابان دخانیات مصرف کنیم !.
هرچند برخی مادیت گرایان موزیک های زیبایی نیز میسازند ، اما جدا از جنبه آسیب به هیپ هاپ ، ارزش انسان و دغدغه هایش فراتر از برخی آثار پوچ است… .

آری هیپ هاپ فقط اعتراض نیست ، اما بیایید برای خودمان و گوش هایمان و دغدغه هایمان ارزش قائل شویم … .

1 نظر

  • اینا همه چرتو پرته علیرضا جی جی خیلی ثروت مند تر از اونیه که بخواد برا پول بخونه منظورش این بوده که برای برگزاری کنسرت به من پول میدن

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *