شایعات رایجی مبنی بر اثرات منفی رپ: رایج‌ترین شایعه٬ خشونت

چند وقتیست موضوع «پاسخ به شایعات رایجی مبنی بر اثرات منفی رپ» ذهنم را مشغول کرده‌است با چند بار جست و جو گفت‌وگویی پیدا کردم از شخصی به نام کوروش محمدی که ادعا می‌شود رییس انجمن آسیب‌شناسی ایران است.
تیتر این گفت و گو را با هم میخوانیم:
«رئیس انجمن آسیب شناسی ایران بروز رفتارهای نابه‌هنجار اجتماعی و افزایش خشونت در جامعه را یکی از آسیب‌های اجتماعی ناشی از استفاده افراطی از موسیقی رپ دانست و گفت: مخاطبان افراطی موسیقی رپ بیشتر به سمت رفتارهای خشونت آمیز گرایش دارند.»
برای اینکه بفهمیم این‌قبیل متن‌ها به لحاظ علمی چه مقدار معتبر هستند به یاد داشته باشید:
در کشوری با این همه مشکلات اجتماعی٬ اقتصادی٬ سیاسی و فرهنگی و با شیوه‌های سنتی تربیتی و ضعف در آموزش٬ «استفاده‌ی افراطی از موسیقی رپ» باعث افزایش خشونت در جامعه شده‌است.
همیشه بحث گسترش خشونت در صدر اتهاماتی بوده که در ایران به رپ زده شده‌است و البته با کمی جست‌وجو در انجمن‌ها٬ یوتیوب و کامنت‌های زیر آهنگ‌ها می‌توان نمونه‌هایی از همین اتهامات را به خصوص از طرف خانواده‌ها به رپ در خارج از ایران هم پیدا کرد.
مسئله‌ای که بنده در صحبت با پژوهشگران در عرصه‌های مشابه به آن دقت کردم عدم توجه به این مسئله‌است که اصولاً چه مخاطبینی و با چه میزان گرایش به خشونت به رپ جذب می‌شوند. صرفاً به عنوان یک کنجکاو می‌گویم با دقت به این مسئله شاید مشخص شد که مخاطبین رپ قبل از جذب‌شدن به سمت این هنر میزانی از خشونت را در خود دارا هستند و بتوان این پرسش را مطرح کرد که حال اصلاً شاید شنیدن این موسیقی به تخلیه‌ی آن خشونت کمک کند. چنانچه در جای دیگری در همین گفت‌وگو آمده‌است:
«موسیقی کلاسیک شنونده را به آرامش دعوت می‌کند در حالی که از موسیقی رپ نمی‌توانیم برای آرامش فرد و جامعه استفاده کنیم بلکه عمدتا برای تخلیه احساسات و هیجانات استفاده می‌شود، بر همین اساس آنچه که به عنوان تخلیه هیجانی و احساسی از آن یاد می‌شود به رفتارهای خشونت آمیز شباهت دارد.»
از جناب کوروش محمدی باید پرسید اگر از موسیقی رپ برای تخلیه‌ی هیجانات و احساسات استفاده‌می‌شود پس همانطور که گفتید اصولاً بعد از شنیدن٬ رقص و حتی هد زدن با آنها هیجانات تخلیه می‌شود پس ما راجع به کدام خشونت صحبت می‌کنیم؟ پتانسیلی که به صورت رقص یا هد زدن یا شنیدن تخلیه‌ شده است؟! خب پس بعد از این تخلیه ما به دنبال کدامین خشونت می‌گردیم؟! آیا هد زدن با یک آهنگ رفتار خشونت‌آمیز محسوب می‌شود؟!
یک مثال ساده‌تر این‌که آیا می‌توان گفت ورزش بکس جامعه را دچار خشونت می‌کند؟ یا دقیقاً برعکس آن است و افرادی که دارای استعداد خشونت هستند برای تخلیه به سمت این ورزش می‌روند!؟ و در واقع بکس٬ رپ و موارد مشابه اتفاقاً به همین خاطر مناسب نیستند که این انرژی‌ها در آن‌ها تخلیه می‌شود؟ اگر رپ طبق ادعای شما می‌تواند این هیجانات را تخلیه کند که اتفاقاً باید آن را تحسین کنیم! چون افراد این شانس را دارند که انرژی‌های منفی خود را صرفاً با شنیدن یک آهنگ تخلیه کنند!

نویسنده : حمید

1 نظر

  • عالی ??

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *