آمیزه

رپ،پادکست،مخاطب

در دنیای امروزی رسانه ها نقش مهمی در افزایش اطلاعات مخاطب دارند و می توانند به افکار آنها سمت و سو بدهند . رسانه هایی که در حوزه موسیقی و بخصوص ، رپ و هیپ هاپ فعالیت دارند نیز از این قاعده مستثنا نیستند . از آن جایی که این نوع موسیقی نسبت به سبک های دیگر سن کمتری دارد ، بهتر است کسانی که تجربه و اطلاعات بیشتری نسبت به بقیه دارند ، وارد رسانه شوند یا رسانه سازی کنند تا جهت دهی هایی که در رسانه ها صورت میگیرند ، مثبت و ارزشمند باشند و بتوانند سطح اطلاعات و قدرت تشخیص مخاطبین را ارتقا دهند . یکی از روش هایی که میتوان به کار گرفت و در این امر سهیم شد ، ساخت و تهیه پادکست ها ، مصاحبه ها و برنامه هایی با موضوعات روز هیپ هاپ است . در هیپ هاپ ایران اینگونه فعالیت ها نسبت به دیگر فعالیت های تولیدی ، تعداد بسیار کمی دارند و نبود اینگونه فعالیت ها ، عواقب خوبی برای جو هیپ هاپ ایران ندارد .

فعال نبودن افراد مطلع یا متخصص در هیپ هاپ ایران باعث می شود افراد کارنابلد و بی تخصص وارد صحنه شوند و شاید اینگونه برنامه ها را بسازند ، جو را به سود خودشان تغییر دهند و از آب گل آلود ماهی بگیرند . این اتفاق بعد از مدتی باعث می شود افرادی که می توانستند فعالیت مفید داشته باشند ولی پا پیش نگذاشتند ، دلسرد شوند و وضعیت از چیزی که هست بدتر شود .

در هیپ هاپ آمریکا برنامه ها و پادکست های زیادی در حال تولید هستند . اسامی تعدادی از آنها به شرح زیر است :

Shade 45 , Sway in the Morning , Juan Epstein, Combat Jack , Microphone Check , The Brilliant Idiots , A Waste of Time with ItsTheReal , Ice-T: Final Level , The Cipher , Snoop Dogg’s GGN Podcast , Rap Radar Podcast , The Vlad Couch , Vinnie Paz : The Broad Street Breakdown

 

همانطور که می بینید رپرها نیز خودشان دستی در تولید پادکست ها دارند که نکته مثبتی است . در هیپ هاپ ایران رپرها به ندرت به مصاحبه تن می دهند چه برسد به ساخت برنامه جهت انتقال اطلاعات و اخبار موثق به مخاطب ! و این امری تأسف برانگیز است .

با اینکه کمیت پادکست ، مصاحبه و برنامه های مفید ما قابل مقایسه با آمریکا نیست ولی تا به امروز برنامه هایی که در رپ فارسی تولید شده اند کیفیت و تأثیرگذاری نسبتا خوبی داشته اند که بر مهم ترین آنها مروری خواهیم داشت :

 

رپ گپ : برنامه ای با مجریگری عرفان و خشایار و سهند کوازی با تهیه کنندگی عرفان و رها اعتمادی از شبکه ببین تی وی که بعد از انتشار آلبوم از خانه تا گور عرفان منتشر می شد و در آن پیرامون رپ و مسائل روز صحبت هایی می شد . در این برنامه با گروه زدبازی ، بابک وثوقی و علی زمانی ( کارگردان ) ، امانوئل و سهیل علوی مصاحبه شد و بعد از ۶ قسمت تولیدش متوقف شد .

رادیو دیوار : پادکستی به تهیه کنندگی لیبل دیوار که از سال ۸۶ شروع به فعالیت کرد و در این برنامه تا نسخه آخری که منتشر کردند احسان آتور ، نوید ، رض ، مضراب ، بهرام ، یاس ، عرفان ، بابک تیغه ، ساچمه ، تن به۱۰ ، حسام استپس ، نرگال و … حضور داشتند .

تیریبون : پادکست تیریبون از سال ۱۳۸۸ با مجریگری نوید و سوادا از سایت رپسان منتشر می شد و از لحاظ اجرایی شباهت هایی با رادیو دیوار داشت . در این پادکست مهمان های زیادی مثل : یاس ، عرفان ، خشایار ، بنیامین ، تنبه ده ، تهم ، تهی ، تیغه ، سیامک جنجال ، دکتر کی اوکی ، سوگند و … حضور داشتند .

گپ گپ :  پادکست گپ گپ با مجریگری سهند کوازی و به تهیه کنندگی رادیوجوان از سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۳ منتشر میشد و در آن در مورد مسائل مختلف هیپ هاپ و موزیک های روز هیپ هاپ جهان بحث میشد و از جمله برنامه های خوب و پربار بود که تولید آن چند سال به طول انجامید و دلیل اصلی اش حضور سهند کوازی در مقام مجریگری آن بود . مهمان هایی که در این برنامه حضور داشتند : تیک تاک ، پیشرو ، اوج ، بنیامین ، دکتر کی اوکی ، حسین ام سین (گروه تی ام بکس) ، یاشار ، نوید .

تلنگر : برنامه ای که از سال ۱۳۹۲ تا امروز در حال تولید است و بیش از ۴۰ قسمت از آن منتشر شده است و فصل ۴ آن نیز بزودی منتشر خواهد شد . این برنامه پیرامون فرهنگ ها و اندیشه های غلط مخاطبین و تولیدکنندگان حاضر در رپ فارسی بحث و صحبت کرده و کمتر به حضور مهمان متکی بوده است . مهمان هایی که تا به امروز در این برنامه حضور داشتند عبارتند از : ساتراپ ، سپهر خلسه ، همزاد ، نوید مرداب ، حسام استپس ، سعید اژدر ، آرش انورتو ، رضا تسلا ، مهرداد کلهری و …

چند برنامه دیگر هم مثل طبقه زیر همکف ، نوسان ، رادیو گرامافون و … در رپ فارسی تولید شده اند که البته بعد از چند قسمت فعالیتشان متوقف شد .

نیاز به وجود اینگونه برنامه ها در رسانه های فعال رپ فارسی به شدت حس می شود که البته به تولیدکنندگان با اطلاعات و خوش فکر نیاز دارد تا به بهترین شکل بتوانند نیاز مخاطبین را برطرف کنند و سطح سواد و آگاهیشان را بالا ببرد.

شاید از خود بپرسید چرا انگیزه تولید پادکست و برنامه های مفید رپی کم است و برنامه ای تولید نمی شود یا اگر تولید می شود بعد از مدتی تولید قطع می شود ؟ دلیل اصلی آن میتواند عدم حمایت و توجه مخاطب باشد ! تولید کننده که می بیند به نسبت وقتی که برای ساخت می گذارد ، بازده نمی گیرد و بعضی از مخاطب ها به زحماتش اهمیت نمی دهند ، بعد از انتشار چند نسخه دلسرد می شود و تصمیم میگیرد وقت خود را برای زندگی شخصی یا بخش دیگری از هیپ هاپ که سود و بازدهی بیشتری دارد صرف کند . در صورتی که شنونده و مخاطب تنها با لمس صفحه گوشی خود می تواند برنامه مورد نظر را به اشتراک بگذارد و به پخش اثر تولید شده کمک کند تا هم تولید کننده کنار نکشد ، هم به امید حمایت بی منت مخاطب ، تولیدکنندگان بیشتری دست به کار شوند .

پس می بینید که مخاطب سهم بسیاری در ساخت و تولید این آثار دارد و اگر او مشتاق دیدن و شنیدن باشد ، تولیدات بیشتر می شود و در نهایت این بخش از فرهنگ هیپ هاپ ما فعال تر خواهد شد. پس حمایتمان را دریغ نکنیم .

به قلم دانی آل

دیدگاه شما چیست ؟