دنیای کمیک منتقدان رپ فارس

منتقدان٬ رپکن ها٬ اهل رسانه و مخاطبان باید متوجه باشند «هیچکس متولی رپ نیست».
هنرمندان به این علت که از آسمان بر روی زمین نیامده اند٬ احتمالاً شخصیت بسیار مثبتی آن طور که قضاوتش بکنید و بگویید «او کامل است» ندارند مانند همه ی افراد موجود در جامعه که هیچکدام مجموعه ای از بهترین صفات نیستند اما از شخصیت هنرمندان که بگذریم میخواهم به سبک هر هنرمند در اجرای هنرش اشاره کنم یک زمانی هنرمند مشفول آزمون و خطاست نمی داند آیا آنچه انجام میدهد٬ آنچه پیشه کرده است دقیقاً آن چیزیست که استعدادش را دارد؟ در این مرحله افرادی بوده اند که قبل از شناخت خود و توانایی هایشان به نشر آثار خود پرداختند که بسیاری از آن ها سوژه ی مردم شده اند از دگردیسی «قمقمه به جمجه» بگیر تا بقیه افرادی که در پارک ها٬ استدیو ها و در جمع بچه محل هایشان مسخره می شوند. بعد از این که فرد اطمینان یافت تلاش او به یک محصولی مینشیند که مصرف خنده نیست و در وضعیت مورد قبولی از توانایی اجرا برخوردار است و مخصوصاً اگر در آینده بتواند مخاطبانی هر چند اندک را به سمت خود جذب کند دیگر نمی توان به او گفت تو کلاً اشتباهی هستی. چرا که او با آزمون و خطا و احتمالاً راهنمایی اطرافیان و مخاطبانش اثری عرضه می کند که در کم ترین حالت مصرف کننده و اگر آثارش «قابل» باشند احتمالاً مخاطب و طرفدار دارد. شما دیگر به عنوان یک مخاطب یا حتی منتقد نمی توانید بگویید این رپ نیست٬ رپ باید فلان موضوع باشد و یا دلایل دیگر. این جا این سوال مطرح میشود که پس آیا سبک های جدید که به «دیس لاو» معروفند رپند؟ در جواب می توان گفت بستگی دارد آن آهنگِ به خصوص چقدر به رپ شباهت داشته باشد اکثرا دارای ملودی های پاپ هستند و نوع شعر نویسی آن ها هم به خصوص قافیه هایشان از آنچه ما در رپ فارس دیدیم خیلی دور است و مهمتر این که به مخاطبشان نگاه میکنیم معمولاً مخاطبان آن ها مخاطب رپ فارسی نیستند پس احتمالاً خیر اکثریت آثار ارائه شده توسط این افراد رپ نیستند اما اگر آثاری باشند که به رپ نزدیک تر باشند خب احتمالاً می توان گفت بله رپ است اما در مرحله ی بعد قضاوت کرد حالا در کل اثر خوبیست یا خیر.
افراد بسیاری این سال ها به رپکن ها و حتی به رپکن های که طرفداران پروپا قرص دارند تاخته اند که آن چه شما میخوانید رپ نیست رپ باید این باشد آن باشد این دکلمه است و صحبت هایی مشابه.
شما باید بدانید هرچقدر هم که قدیمی باشید هر چقدر هم که رپ آمریکایی و حتی رپ هایی از ساحل عاج گوش میکنید باز هم باعث نمیشود که نقش متولی و ناجی رپ یا رپ فارس را بازی کنید شما یک نفرید که نقش مشخص تر و حتی مهم تر از یک ناجی رپ فارس دارید ارزش شما به عنوان یک مخاطب و یا منتقد بسیار بیشتر از «سوپرمن رپ فارس» است. حال میخواهم پا را از این فراتر بگذارم و بگویم اگر یک آمریکایی هم تعاریف مشخصی از رپ٬ هیپ هاپ٬ فری استایل٬ سایفر و…. ارائه دهد در هر مقامی که باشد حتی قوی ترین پژوهشگر در حوزه ی رپ و هیپ هاپ نمی تواند شما را از دایره ی رپکن ها بیرون بیندازد چون همانطور که گفتم هیچکس متولی رپ نیست هیچکس نمیتواند بگوید این هنری که تو داری اشتباهی است «چون من می گویم».
من فکر میکنم با بررسی نقش «فرهنگ٬ بوم و ناخودآگاه مشترک ایرانیان» در آثاری که از نظر این دسته ازمنتقدان تکنیکال نیستند بتوان به این سوال پاسخ داد که : «چرا جریانی که در رپ فارس به آلترنتیو میشناسیم علی رغم ضعف تکنیک برای مخاطب ایرانی جذاب است؟» سوپرمن های رپ فارسی احساس میکنند باید رپ فارسی را نجات دهند یا نه اصلا در ابعاد بالاتر احساس میکنند باید رپ را از وجود چیزی تحت عنوان رپ فارسی نجات دهند آن ها میخواهند جریان های پذیرفته شده در رپ را تغییر دهند و فقط رپکنهایی باقی بمانند که در چارچوب آن ها رپ میکنند.
این میزان از دلسوزی قابل تقدیر است ولی آنها باید بدانند این حس مادرانگیشان نسبت به رپ یا رپ فارسی حسیست که تنها خود آنها دارند و یک حس درونیست٬ آنها باید بدانند که حسی که نسبت به رپکن ها دارند و ایراداتی که از سبک شخصی آنها میگیرند که شبیه حس یک معلم است هر چند دلسوزانه اما حسی یک طرفه است هنرمند های رپ فارسی مخصوصاً آن ها که جامعه ی مخاطبینشان شکل گرفته است متقابلاً همچین حسی ندارند و اینطور نیست که علاقه مند به شاگردی پیش این اساتید باشند آن ها برای اینکه هنرمند شوند سال ها وقت گذاشته اند٬ سوپرمن ها در رپ فارسی باید کم کم تواضع را تجربه کنند.

نویسنده : حمید

3 نظرات

  • in matn hich asari az donyaye comic nabud chon serfan ye super manm tush gofte shode.comicam faghat heroei nistan,chera asn akse spider man gozashte shode? vaghti in
    dustemunm faghat be super man alaghe dare. o

    • فکر میکنم واضح باشه که لحن تیتر کناییه! یعنی انگار از بدیهیاته! با دقت بیشتری مطالعه بفرمایید و توجه کنید مسابقه ی جوک و طنازی نیستش دوست عزیز انتقاداتی بفرمایید که تخصصی باشند تا لااقل بحثی شکل بگیره! با این پیش فرض مطالعه بفرمایید که شما تنها کسی نیستید که راجع به کمیک اطلاعات دارد و تیتر و جملات با دقت انتخاب شده اند تا به بدیهیات توجه بیشتری بکنید.

  • هر چی فکر میکنم شباهت تصویر شاخص و محتوا رو نمیفهم عکس مردعنکبوتی هست اما تو محتوا نامی از او نیست فقط سوپرمن نوشته اید…
    اصلاح کنید…

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *