در سوگ اعتراض

آنجایی که نامی از ضد هنر در مدح اعتراض برده شد، اعتراض با لبخندی تلخ نفس آخر را کشید .
جای تاسف است که در گردهمایی‌ای من باب نقش مخاطب در موسیقی زیرزمینی صحبت از حمید صفت و یاس به میان می آید و دردناک است که از وی به عنوان هنرمند اعتراضی نام برده میشود .
از یاس که بگذریم ، ابتدا نگاهی به اشعار حمید صفت کنیم تا در جست‌وجوی اعتراض باشیم و کمی بهتر با معنای اعتراض در غنای زیرزمینی آشنا شویم :

اما بدون حرفو باز مردم میزنن
پس تیریپی نی با خدا تو بیا و مشتی باش
هرچند ما پیچیدیم و رفتیم و زدیمو نگشتیم باش
هرچند که دلمون یه دست نبود و یجوری چربی داشت

تکه شعر بالا برگرفته از اثر بخشش از هنرمند نامبرده است که به زعم طرفدارانش بهترین و پرمفهوم ترین اثر منتشر شده از اوست ، از بررسی آنکه آیا متن بالا واقعاً عناصر هرگونه قالب شعری را داراست یا نه که بگذریم و به بررسی مفهوم کلی صحبت‌ها و وجود قالب اعتراضی در آن بپردازیم متوجه کلمات عجیبی از جمله “یجوری” و “چربی” میشویم که نویسنده از توصیف آن عاجز است و به نظر میرسد شاعر یک رپر تازه کار است که در بازه‌ی سال‌های ۸۴ تا ۸۷ فعالیت میکند و پس از تمسخر ناظر ضبط با خود گفته : قطعاً بهترین شعر رو نوشتم . عالی شد !

عقب ایستاده‌ایم و سوگواری میکنیم ، سالهاست که مورد تمسخر قراره گرفته‌ایم درباره‌ی پوششمان ، درباره‌ی آنچه که به قلم‌های هنرمندانمان گوش میدهیم و حالا انگار به نحو دیگری در حال مسخره شدن هستیم ، آنجایی که کسی درباره‌ی خودمان صحبت کند و درباره‌ی ما بگوید : بله ، شما را خوب میشناسم ، هنرمندی اعتراضی در بین شما هست با نام فلانی و ما بهت زده به دنبال آن دوربین باشیم تا زل بزنیم و سکوت اختیار کنیم .

پس از تمام این سالها انگاری که بلانسبت شنوندگان موش آزمایشگاهی بوده اند و استادانی در حال بررسی رفتار آنها نسبت به سبک موسیقی هیپ هاپ بوده اند و حالا در سطحی ترین نوع بررسی شان مردود شده اند ! ما را بررسی نکنید ، ما را هم با شما کاری نیست ، چه شده است که بعد حیات هفده ساله‌ی این فرهنگ حالا وقت بررسی ما رسیده است ؟ آنهم جامعه شناس ؟ جامعه شناسان بهتر نیست به بررسی آنچه که هنرمندان واقعی زیرزمینی از آن صحبت میکنند مثل مسئله‌ی آموزش و پرورش و سیستم غلط تحصیلی ، کودکان کار ، هنر غیرواقعی و هزاران مسئله‌ی دیگر بپردازند تا بررسی رپرها و قشری که آنها را گوش میدهند ؟

همچنان از بالا برخورد میکنید به خاطر تحصیلات بلند بالایتان، علی برکت الله، پزش را بدهید و قُرش را به دانشجویان درس نخوانتان، اما در نظر داشته باشید که در مقام تحقیق و مباحثه در رابطه با موسیقی زیرزمینی تنها یک شنونده‌ی ساده‌اید که باید حداقل چهار سال تا خفته ترین صداها را گوش داده باشید و بعد اظهار فضل در رابطه موسیقی زیرزمینی کنید ، به نظر نویسنده کسی که ویترین اعتراض ایران را یاس و حمید صفت میداند، شمردن بیش از پنج بلد نیست چون اگر بلد بود در تحقیقاتش، گستره‌ی هنرمندان بیشتری را انتخاب و بررسی میکرد و یا اگر هم در سطح بالا از این علم قرار دارد با بی حوصلگی این موسیقی را پیگیری کرده چون صحبت روز نشریات زرد ماجرای قتل پدرخوانده‌ی حمید صفت ، مقایسه‌ی استاد گرانقدرمان محمدرضا شجریان با لیدر تتلیتی هاست و یا صحبت‌های یاس با مجله‌ی پیشتر خوب چلچراخ است .

رونوشت به تمام استادان ، فلاسفه ، ادبا ، قدما ، جامعه شناسان و جامعه نشناسان .

با احترامات فائقه ، علی نُدیسم

4 نظرات

  • اگر من به اون همایشه میومدم قطعا پامیشدم میشستمشون میذاشتمشون کنار

  • کسانی که در همایش بوده و در برابر اراجیف سکوت کرده اند به همان میزان گناهکار هستند

  • اتفاقا خیلی از استادای جامعه شناسی و ادبیات با رپ مشکل نداشتن مخصوصا ترک های سروش و بهرام
    چرا لوگو سانز رو گذاشتی واسه تصویر؟

  • ترک بند ناف تا خط صاف یا سرکوب یا نه اصالت و سفارشی رو که گوش بدید متوجه قدرت تکنیکی و محتوای یاس میشید . شما حل شدید تو قوانینی که اون بالایی ها زیرزمینی واستون وضع کردن

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *