حمایت یا سوءاستفاده ؟

حمایت یا سوءاستفاده ؟ مسئله این است !!

مدتی است که اخباری به گوش اهالی رپ و موسیقی زیرزمینی می رسد، اخباری که موجب ذوق زدگی طرفداران این ژانر از موسیقی شده است! اخباری که حاکی از حضور فلان هنرمند زیرزمینی درفلان تئاتر و یا استفاده از یک موسیقی زیرزمینی در آنونس فلان تئاتر می باشد! حتی چند روزی است که باخبر شدیم نام چند هنرمند مطرح زیرزمینی به همراه نام چند عامل مخرب این سبک در یکی از فیلم های مطرح حال حاضر سینما و شبکه خانگی آورده شده است! البته این اخبار قبل ها در مورد سینما پیشتر هم به گوش ما می رسید، اما هم اکنون بیشتر در زمینه تئاتر و نمایش به سمع و نظر ما می رسد!

حال باید ببینیم هدف و قصد این افراد حمایت از زیرزمین ایران و موسیقی رپ است ، یا سو استفاده برای پر کردن سالن و یا فروش بیشتر فیلمشان می باشد! اگر برای حمایت است، چرا در گذشته که محدودیت ها برای سبک رپ بیشتر بود دست به این کارها نمی زدند؟؟ یا اگر برای تخریب است و هدف تنها پر کردن سالن می باشد، چرا هنرمندان ما در این نمایش ها ایفا نقش می کنند؟؟

باز هم بر میگردیم به قانون کپی رایت که در ماه های گذشته برای شما عزیزان توضیحات کاملی در مورد آن دادیم! در واقع آوردن نام، استفاده از اثر و استفاده از شخصیت و نقش یک هنرمند، در یک فیلم و یا نمایش بدون اجازه وی یک عمل غیرقانونی (البته نه در ایران) و غیر اخلاقی می باشد، پس این کار مطمئنا تخریب و سو استفاده می باشد! متاسفانه در ماه گذشته یکی از این سواستفاده ها صورت گرفت و به صورت شرم آوری مخاطبین موسیقی رپ خوشحال شدند و فکر کردند این کار در جهت حمایت از زیرزمین و این ژانر از موسیقی می باشد، که بعد متوجه شدند اینگونه نیست!

اما در مواردی که مشاهده شد هنرمندان ما در نمایش هایی ایفای نقش می کنند و حتی قطعاتی از موسیقی شان را به نمایش می گذارند، این عمل کاملا ستودنی و قابل تامل است و باید خوشحال باشیم که کارگردان های تئاتر حاضر به پذیرفتن این ریسک می باشند و موجب رسمی تر شدن سبک رپ می شوند!

اما باز هم هرچقدر بخواهیم خوشبین باشیم و این اتفاقات را به فال نیک بگیریم، یاد روز هایی می افتیم که هنرمندان مان در بند زندان بودند و از طرف اهالی سینما و تلویزیون مورد حمله قرار می گرفتند! البته تاریخ بارها ثابت کرده است که کینه ثمره خوبی نخواهد داشت، پس بهتر است خوشبین باشیم و در این موارد خوب را از بد تشخیص داده و خوب را حمایت کنیم!

به قلم “سجاد ازاد”

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *