بهرام نورائي از تاثیر نوجوانان و جوانان بر رپ میگوید

بهرام نورائي که از گروه هنرمندان اولیه رپ ایران میباشد و این روزها فعالیتش در این عرصه به تعدادی توییت و پست اینستاگرامی محدود میشود. دیشب طی توییت هایی درباره تاثیر نوجوانان و جوانان بر رپ صحبت های جالبی کرد.

او میگوید:

رابطه برقرار کردن بین نوجوونها و نسلهای قبلی به اندازه کافی پیچیده هست. با هراس افکنی های اغراق شده و بعضا بی پایه و اساس پیچیده ترش نکنیم.

‏این نوجوونهان که جرأت دارن آزمون و خطا کنن و به ایده های جدید برای زندگی برسن. باید بهشون اعتماد به نفس داد جای اینکه بقیه رو ازشون ترسوند.

رپ ایران محصول فکر نوجوونها و جوونهای سرکوب نشده ست که در محافظه کاری های رایج منافعی ندارن و دارن سبک زندگی آلترناتیو تمرین میکنن.

 

بعضا نقدهایی می خونم راجع به اینکه چرا اکثر مخاطبهای ⁧ #رپ_ایران ⁩ نوجوون ها هستن. به نظرم اتفاقا این نقطه قوت رپ ایرانه. نوجوونا آینده ن.

‏از ابتدا دودیدگاه کلی نسبت به رپ ایران وجود داشته.یکی جریان های هنری غالب بودن که خودشون رو معیار هنر می دونستن و میگفتن رپ اصلا موسیقی نیست.

‏دیگری هم فرهنگ حاکم بوده که سعی کرده در قالب برنامه هایی مثل “شوک”، از رپ یه هیولای فرهنگی بسازه که جامعه رو به سمت فساد و ناهنجاری سوق میده.

‏ازطرف دیگه روشنفکران، دانشگاهیان و روزنامه نگاران هم به جای پرداختن به این مسئله با نادیده انگاشتنش عملاً در این سهل‌انگاری اجتماعی شریک شدن.

‏برآیند این دیدگاهها در 10سال گذشته به تشدید اقدامات بازدارنده، جرم‌شدن تلاشهای مستقل موسیقائی و حتی زندانی شدن یا مهاجرت هنرمندها منجر شده.

‏این اقدامات نتیجه ای نداشته جزعمیق تر شدن شکاف بین فرهنگ رسمی و غیررسمی جامعه و از بین رفتن فضای تعامل به خصوص بین نهادهای قدرت و جوانان.

 

‏به نظرم ریشه این اتفاقات ترس از تغییره و اینکه جامعه مرز بین ثبات و سکون رو هنوز پیدا نکرده
‏⁧ #نوجوان‌هراسی ⁩ ⁧ #رپ ⁩

 

1 نظر

  • D:

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *