انتخاب سردبیران (هفته‌ی اول دی)

در چند سال اخیر موسیقی زیرزمینی ایران از آغاز دی تا آخرین روزهای اسفند پرکارترین روزهای خود را سپری میکند ؛ همواره سعی داشتیم تا بخشی را برای معرفی هنرمندان تازه کار در نظر بگیریم اما چگونگی آن همواره برای ما چالش برانگیز بوده است ؛ آمیزه یک پلتفرم فروش موسیقی است و خواهد بود و به طور کلی به نظر میرسد وظیفه‌ی معرفی هنرمندان برعهده‌ی صفحات دیگری‌ست که در طی این چند سال به وجود آمده اند .

اما از آنجایی که در طی چند وقت اخیر بیش از پیام پشتیبانی ، پیام درخواست معرفی به تیم پشتیبانی آمیزه ارسال شده است با انجام برخی مراحل و صحبت‌های تیمی به این نتیجه رسیدیم که تا اطلاع ثانوی به صورت هفنگی برخی آثار منتشر شده در چند وقت اخیر از هنرمندان آشنا و تازه کار که در مدت هفته‌ی گذشته گوش داده ایم و به نظرمان جای اندکی تامل دارند با شما به اشتراک بگذاریم و اندکی درباره‌ی آنها صحبت کنیم و امکانی برای دریافت و یا گوش دادن آنها برایتان فراهم کنیم .

 

یانگ ارشی – دیده و دل (میکستیپ) :

از اسمش پیداست که تازه کار است و جویای نام ؛ کار دیگری از وی تا به حال گوشمان نرسیده و به نظر میرسد این اولین فعالیت هنری اوست یا دست کم با این نام اولین اثری‌ است که منتشر میکند ؛ فضای کلی مجموعه با توجه به آنکه روی بیت‌های دانلودی نوشته شده اند یکدست هستند و حتی اگر قصد گوش دادن تمام مجموعه را ندارید ، حداقل اثر تله (آخرین ترک از مجموعه) را گوش دهید تا با فضای این هنرمند که به نظر میرسد در آینده پرکار تر خواهد بود بیشتر آشنا شوید .

 

احسان – شد :

کم کار دوست داشتنی شاید بهترین لقبی است که درخورد نام احسان باشد ، خوش صدا ، خوش استایل همراه با طنین دوست داشتنی روایاتی که بیشتر نسل بزرگترهایمان بر آنها استوارند شاید این تک آهنگ جدید نسبت به سایر آثار احسان که پیشتر منتشر کرده است (مثل سیب) در سطح پایینتری باشند ، اما همینکه هست شاید خیلی جای حرف داشته باشد و مطعناً روزی آثاری با همان کیفیت “قهرمان” و “بزرگ شدیم” از وی خواهیم شنید ، پیشنهاد سر دبیران آمیزه به شما این است که گوشی به سایر آثار احسان نیز به جز این تک آهنگ بزنید .

سهیل سرب – خاطره :

زمستان است و باید گوش داد به آثار تلخ و کمتر شنیده شده‌ی رپ فارسی از کم کارهای امروزی و پرکارهای همین چند سال پیش ، سهیل سرب یکی از افرادی است که سکوتش در این روزها را نمیتوان با فریاد هیچ هنرمندی پر کرد ، مرثیه‌ای عاشقانه در سوگ عشقی که نمیدانم کیست اما هر که هست خاطرش حتماً هنوز هم عزیز است ، به یاد داریم این تک آهنگ در زمان انتشار توسط سروش هیچکس نیز به اشتراک گذاشته شد . اگر این تک آهنگ را گوش داده اید ، ریمیکسی از آن چند ماه پیش توسط تهرنگ منتشر شد که گوش دادن آن نیز خالی از لطف نیست .

 

گتو – بی عنوان (آلبوم اینسترومنتال) :

آلبومی اینسترومنتال در این روزها شنیدیم که به نظرمان در سبک الکترونیک جزو خوب‌های با استعداد است و در آینده به نظر حرف‌های زیادی برای گفتن خواهد داشت. اگر به دنبال موزیک‌های خوب برای تمرین و نوشتن و ضبط هستید به نظر این آثار منتشر شده ، آثار جالبی هستند که با اجازه‌ی صاحب اثر میتوانید از آنها استفاده کنید .

 

 

پرداد – عشق :

شب یلدا ، مناسبت عجیبی است برای انتشار یک اثر و باید بلندپرواز باشید برای انجام این کار اما پرداد این کار را کرده است و نسبتاً اثر خوبی است، به نظر میرسد پرداد سعی بر حفظ نامش دارد تا انتشار یک آلبوم بسیار عالی که همه منتظر آن هستند ، اما اینکه این آلبوم چه خواهد بود و چگونه دست اندر کاران میدانند. نسبت به آثار قدیمی تر پرداد این آهنگ در سطح پایین تری قرار داشت اما به نظرمان همواره نمیتوان انتظار عالی را داشت .

سینیستر – ترانه‌ی تولد :

حقیقتاً دوست داشتنی به زبان انگلیسی میخواند ، تا به حال هنرمندان زیادی را شنیده ام که به زبان انگلیسی میخوانند از نوه‌ی ابراهیم گلستان در ایران شروع شده است و اسدیا ، کرونیک از مریض و بیگ گان را اخیراً گوش داده ایم ، اما سینیستر از همه‌ی اینها مسلط تر میخواند و حرف‌های پشت اشعارش بیشتر به دل مینشینند به شخصه مرتبه‌ی اول پس از شنیدن این ترانه متوجه نشدم که خواننده‌ی آن ایرانی است و سن زیادی هم ندارد و همین باعث این انتخاب شد که از روز انتشار هر روز آنرا گوش بدهم .

فرزان – آخرین بارون :

برگرفته از دیالوگی معروف از فیلم راننده تاکسی و بازی بی نظیر رابرت دنیرو است : ” یه روزی یه بارون واقعی میاد و همه‌ی این کثافت های توی خیابون رو میشوره و من همه جا میرم” ، نزدیک به یک سال و نیم از انتشار “اشک مغز” میگذرد ولی این اثر همچنان یکی از آهنگهایی است که روزانه گوش میدهم و به شما هم پیشنهاد میکنم با دقت به این ترانه گوش دهید اشعاری بکر در لا به لای بیت خوانده شده است .

 

معیار – نطفه (مجموعه کوتاه) :

شور و اشتیاق در کار، به المانی کمرنگ شده در این روزهای رپ فارسی تبدیل شده است ، هنرمندان جدید صبرشان کم است و انتظاراتشان فراوان ! میخواهند زود به آن بالا برسند و به قولی ره صد ساله را یک شبه بروند که قطعاً امکان پذیر نیست ! اینها را گفتیم برای تا به اینجا برسیم که در صدای معیار این شور و اشتیاق حس میشود و از شعرش دریافت میکنید که عجله ندارد اما کارش را دارد حرفه‌ای انجام میدهد از همان ابتدا ، مجموعه‌ای کوتاه از او به تازگی منتشر شده است که پیشنهاد میکنیم حداقل قطعه‌ی با خودت از آنرا گوش دهید .

 

امیدواریم از اولین انتخاب‌ها رضایت داشته باشید شاید هفته‌ی آینده اثر شما در این لیست بود ! در نظرات ، لیستی از خوانندگان تازه و کهنه کار به همراه آثارشون که هفته‌ی گذشته گوش دادید برامون بفرستید تا ما هم با تجربیات شما بیشتر آشنا بشیم .

2 نظرات

  • خیلی جالبه این کارتون امیدوارم ادامه داشته باشه

  • دمتون گرم، واقعا کارا خوب بود و امیدوار شدم 🙂
    یه رپر هم بود به اسم «تک به تک» واقعا کاراش خوب بود و قرار به یه البوم هم بده که یدفه غیب شد. این ترکش مثلا واقعا خوب بود
    https://soundcloud.com/tak-be-tak/tak-be-tak-raze-bagha-prod-b

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *