اغراق و فاصله گیری از واقعیت در رپ فارسی

ایجاد تفکر کاذب و دروغین، یکی از مشکلات اساسی در رپفارس است ، فرد بدون كوچكترين استعداد در سطح نخبه نمايش داده ميشود يا فرد كم كار هر روز در تيتر رسانه ها قرار ميگيرد و در مركز توجه قرار ميگيرد و طوری به جریان معرفی میشود که مخاطبین و بخصوص مخاطبین آماتور و به مرور زمان خود شخص دچار توهم و دگربینی میشوند.

چه چیزی باعث این تفکر اغراق آمیز میشود؟

هر رسانه و کمپانی برای معرفی یک فرد جدید نیاز به شناخت ویژگی های خاص کاری فرد دارد و بر اساس اين شناخت دست به تبليغ ميزند.بعد از اين مرحله است كه اغراق وارد تبليغات ميشود زيرا بزرگنمايي و دروغ جذاب تر به نظر ميرسه و مخاطب بيشتري جذب میکند.

تاثيرات اغراق

برای معرفی نیاز به یک سری فاکتور های مثبت هست و بنده در اینجا منکر این اصل نمیشوم ولی باید به یاد داشت که با ظاهرسازی دروغین رسانه ها و جوسازی مخاطب و رسانه (به نفع یا بر علیه) آرتیست موردنظر، پس از مدتی حتی در یک برهه کوتاه واقعیت شخص نمایان شده و اینجاست که یک مخاطب حق دارد به شخصه اعتماد خود را حتی از کل این جامعه سلب کند و این  مطمئناً چیزی نیست که یک مستعد واقعی(در هر زمینه ای از هیپ هاپ) با وجود سخت کوشی ، خواستار آن باشد.

حرف اخر

با وجود تمام ظاهرسازی های منفی که برعلیه “هیپ هاپ” در برخی جوامع آسیایی و به ویژه در ايران رخ میدهد؛پس،در این مناطق یک فرد آشنا و مسلط به فرهنگ “هیپ هاپ” ، وظیفه ای به مراتب مهمتری از دیگر افراد دارد. و برای شخصی که تمام هفته رادرحال ساختن کشتی بوده،چیزی دردناکتر از شکسته شدن آن نیست. سعی در بهتر فهماندن مطلب با این مثال بود و توقع است که واقع بین باشیم و توقعات پایین باشد ، مگر خودمان چندنفر را از مرگ حتمی نجات دادیم؟، یا در دهان چند سیاستمدار دیکتاتور زدیم؟ ، چند بار برای ماجراجویی مردیم؟،…
یک مخاطب واقع گرا، نیاز به دروغ ندارد.پس این اصل را به مرور زمان به همه آرتیستها میفهماند که بزرگنمایی آنها و بقیه دربارهٔ آنها سبب تخریب اعتماد و ذهنیت او میشود. چیزی که دار و ندار “هیپ هاپ” را نشانه گرفته همین دروغگویی هاست. با دروغ درمورد شخصیت و فعالیت های یک فرد، دیگر نیازی به تخریب آن فردنیست؛ فقط کافیست فرد را با دروغ به جامعه معرفی کرده باشيد تا طرد شدنش را در مدتی کوتاه نظاره گر باشید.

نتيجه گيري

همان طور كه هميشه حاشيه ديده ميشود و اغراق هم زيرمجموعه همين حاشيه هاست پس عضو جدا نشدني رپفارس ميباشد اما باید سعی کرد به جاي مقابله با عوامل ايجاد اين دست از مسائل سعي بر تربيت اكثريت مخاطب ها داشته باشيم.

به قلم حمیدرضا

2 نظرات

  • اره خیلی از ارتیستامون فیکنونو دارن نقش ادم خفنا بازی می کنن :))))))

  • یه نمونه خیلی بدشم مخاطبای که هیپ هاپ و مقدس گرایی کردن 🙂 :/

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *