اتحاد تا انهدام !

سال 94 بود که زمزمه اتحاد از سمت اوج و پیشرو شروع شد و کم کم به نجوا و فریاد دیگر هنرمندان زیرزمینی بدل شد ، و از هر سو خبری از اتحاد به گوش میرسید:آتش بس بین برادران ناصری و سهراب mj و زدبازی , اتحاد بین اپیکور و وانتونز , انتشار موزیکهای ( اتحاد،یاغی،پدرخوانده ) از اوج و عذرخواهی وی از هیچکس و بهرام , اعلام بی طرفی سیجل در بحث و جدلهای بین ویلسون و جی جی , همکاری بین پیشرو،حصین،تتلو در موزیک گرگ و …

اتحادهایی که هر چند کمرنگ اما یاداور دهه اول هیپ هاپ فارسی بودند …
روزهایی که هیچکس , پیشرو ، قاف ، اوج ، هفتخط و بسیاری دیگر عضوی از خانواده ای به نام صامت بودند !
روزهایی که همکاری بهرام و اتور و پیشرو رویا نبود !
روزهایی که همکاری بین پایدار و ریویل و هیدن ناباورانه نبود !
روزهایی که نهایت کل کل و دشمنی به دیس و دیسبک پیشرو و زدبازی ختم میشد !
اوضاع دوباره رو به بهبودی و اتحاد بود تا انتشار موزیک مستقل از فدایی !
همه چیز به هم ریخت ، پیشرو در جواب موزیک 4:20 را منتشر کرد و باز هم آتش مخاطبان گر گرفت و دیس ها اعم از موزیک و انتشار کل کل های مجازی از سر گرفته شد !
دیس اوج به جی جی به نام خدای فلو ، دیس داریوش به پیشرو و کاغذ به نام هرت،دیس حصین به هیچکس بنام خفن،دیس خلوت و گارد به سهراب mj،دیس نیموش به حصین بنام ورق،دیس شدن تتلو توسط:قاف،پیشرو،اوج،جی جی و خلسه !

تمامی اتفاقات عجیبی که پایانی بودند بر آغاز دورانی کوتاه بنام اتحاد که میتوانست زیباترین دوره رپفارس باشد ! دوره ای که بیشتر شبیه رویا و وهم بود و هست .

از دلایل نشدنی بودن این اتحاد میتوان در درجه اول به مخاطبین اشاره کرد ، مخاطبینی از سن 12-13 تا نهایتا 26-27 مخاطبینی که خود را شنونده سبکی خاص میدانند و معتقدند هیچ موسیقی و هنر دیگری به جز رپ حقیقت را بیان نمیکند! مخاطبینی که معتقدند بدون وجود ارتیست محبوبشان چیزی از رپ باقی نمی ماند !
مخاطبینی که حتی متحد بودن رپکن محبوب خود را با ارتیستی دیگر را نادرست میدانند و معتقند این کار از اعتبار هنرمند کم میکند . همین مخاطبین با کامنت و پست سعی در شوراندن آرتیستها بر علیه هم کردند و موفق شدند !!!
بعنوان مثال بعد از موزیک مستقل مخاطبین دو دسته شده بودند:

دسته اول زیر پستهای پیشرو خواستار دیسبک به فدایی بودند. دسته دوم زیر پستهای فدایی در حال فحش دادن و توهین بودند عده ای هم بقول خودشان در حال دفاع از این هنرمند و همین اتفاق دقیقا پس از انتشار خفن از حصین هم رخ داد !
نکته دیگری که میتوان در باب شکست این اتحاد به آن پرداخت رسانه و صفحات کوچک و بزرگ رپی اند , به اصطلاح رسانه هایی که به دست افرادی اداره میشد با درک و اطلاعات پایین و جویای نام مجازی و تخلیه هیجانات مختص به سن شان .
افرادی که به راحتی با یک پیج در اینستاگرام یا کانالی در تلگرام خود را رسانه دار و صاحب نظر دانستند و شروع کردند به هیزم در آتش ریختن و سوزاندن تلاشهای چندین ساله هنرمندان رپفارسی و نقش مهمی در تحریک مخاطبین و جبهه گیری شان بر علیه اتحاد داشتند !

از دیگر دلایل انهدام و در نطفه خفه شدن این انقلاب میتوان به غرور کاری برخی از هنرمندان اشاره کرد:
امثال اوج و پیشرو نوای اتحاد و دوستی سر میدادند و کوچکترین واکنش مثبتی از سوی امثال بهرام و هیچکس دریافت نکردند . آرتیستهایی که شاید مدتهاست ما از آنها بت ساختیم و خودمان با دست خودمان این غرور کاذب را به آنها تزریق کردیم .

هر کدام از 3 دلیل اصلی بالا را بررسی و ریشه یابی کنیم در نهایت به یک کلمه واحد میرسیم:( مخاطب! )
مخاطبی که شاید ندانسته به هر دری زد تا از این اتحاد جلوگیری کند , ابراز نظر شخصی خود زیر پست رپکن و فن پیجش , تاسیس به اصطلاح رسانه و دیکته کردن نظر خود به مخاطبین خام , بت سازی بلند مدت از ارتیستهایی که روزگاری بت نبودند و پر کار.
اتحادی که اگر به استمرار و پایداری میرسید میتوانست به تمامی شعارهای آرتیستهای نسل یک از جمله جهانی شدن و رشد و تجلی رپفارس جامه عمل بپوشاند. میتوانست باز هم نشانگر همکاری حصین و هیچکس , بهرام و پیشرو , اوج و هیچکس و… باشد. اتحادی که میتوانست سکوت ارتیستها را در هم بشکند و ردپای امثال ساسی ها و عربده زنهای امروزی را برای همیشه از صحنه رپفارس پاک کند .
مخاطب با ارتکاب اشتباهاتی بعضا ندانسته رویایی ترین اتفاق تاریخ رپفارس را در نطفه خفه کرد و باعث بیشتر خراب شدن اوضاع و تبدیل شدن اتحاد به انهدام شد !

 

به قلم“برهوت”

16 نظرات

 • دقیقا این مخاطب ها هستن که جلوگیری میکنن از یه حرکت مثبت یا گنده کردن یه شخصی که هیچی نیست,

 • نکته مثبت و کلا جالب این مقاله بررسی نقش مخاطب هست. نقش مخاطب و تاثیر آن باید لیشتر بررسی و تحلیل بشود. بسیار عالی بود.

  • خيلي خوشحالم كه جنابِ نصيرمشكوري رو پيگيرِ اميزه و مقاله هاش ميبينم. امثالِ نصيرمشكوري خيلي كم پيدا ميشه

 • اتحاد تو رپ فارسی فقط جوکه اونم با این مخاطبا و آرتیستا

 • موافقم ولي بخش “بزرگتري” از اين پيشگيريِ اتحاد،اسپانسرينگ هستش،وقتي در كشوري بدون آزادي بيان مثل ايران هيچ درآمدِ ثابتي براي هنرمند و دراين خصوص يك هنرمندِ هيپ هاپي وجود نداره و البته هيچ اسپانسري با نيّت خير هم پيدا نميشه انتظار بيش از اين هم نبايد داشت. خَندَم ميگيره وقتي درباره اسپانسر حرف زده ميشه بعضيا ميگن (( پس راديوجوان چي؟))

 • واقعا عالی بود و به نکته خیلی حساسی اشاره داشت این متن .
  متاسفانه واکنش نامناسب ما مخاطبان و به اصطلاح جو گیر شدن آرتیست فضای پر از درگیری رپ فارس امروز رو ساخته .
  به امید روزای خوب
  خسته نباشی واقعا ✋

 • مخاطب بسیار کلمه ای سبک یا سنگین

 • اینکه همه رو گردن مخاطب بیندازیم
  نه درست نیست
  خط فکری از خود خواننده میاد
  یا راحت تر بگم خواننده محبوب شنوده اگه مداحی هم بخونه طرفداراش میان به به چه چه میکنن
  دیس هایی که میاد بیرون حکم رپ گیم رو داره و بسیار سازندس
  ولی اینجا بحث شعور خواننده مطرحه که دیس بازی فقط تو حیطه رپ بمونه و وارد زندگی شخصیشون نشه

 • شاید هم این سکوت ها و غرور ها نشون دهنده اینه که ارتیست های نسل اولمون کمی پیر شدن و سعی دارن کمی به زندگی شخصیشون برسن چون دیگه یه جوون پر انرژی نیستن که کاری جز عشقشون ینی رپ نداشتن..شاید وقتشه بازنشست بشن و جاشون رو به نسل های بعدی رپ بدن که دارن این بین تباه میشن و میسوزن.. فقط بخاطر اینکه #مخاطب از نسل اول بت ساخته و هیچجوره راضی نیست نسل های بعد رپ رو یه امتحانی بکنه و هواشونو داشته باشه.. شاید اگه به نسل ۲ و ۳ رپ فارس میدون داده میشد موج و انرژی جدیدی توی این رپ فارسیه رو به موت دیده میشد

 • عالی بود واقعا ?اما مخاطب همیشه به دنبال تخریب نیست!بعضی اوقات به دنبال بهتر شدنه اما ندانسته بجای تصحیح تخریب میکنن.

 • در مقالات بيشتر به تحليل منطقى و كمتر به احساساتى شدن بپردازيد.

 • نه بابا مخاطب ناثیری نداره همین حصین و خلصه و لیتو کسایی که اصن فکرشم نمیکردن رفیق شن چی شدن!
  بستگی به خوده هنرمند داره اگه ساده لوح باشه معلومه مخاطبا به راحتی روش تاثیر میذارن

 • اکثر فیت های رپ آمریکا علتش اینه که یک رپر میخواد شنونده هاش بیشتر بشه تا تو مارکتینگ درآمد بیشتری داشته باشه پس طبيعي با افراد زیاد و مختلفی فیت بده تا شناخته بشه اما تو ایران چه دلیلی داره که مثلا پیشرو و زدبازي با هم فیت بدن ؟

 • عالی بود
  ولی جنبه رپرام هس الان دیس بازی خلوت و سهراب بچه بازیه و الکی
  نیموشم ک تو همه دیس بازیا هس
  جدیدا هم ک میگن دیس میدن تا طرف مقابل بیاد تو گود:|

 • نوشته اتو دوس داشتم، اما کاش انتها نتیجه گیری یه پیشنهاد هم به رپر هامیدادی تا هوشمندانه عمل کنن، مخاطبان این سایت میتونن همون مخاطبانی باشنکه جبهه های رپکنی رو سوق میدن به سمتی که هدف و اقتضا سنیشون هست، نه شستشوی مغزی ولی روشن سازی مسیر موفقیت و لذت موسیقیو کلام رپ و حتی حواشی و دردسر فیت و دیس و دیس بک
  بازم مرسی از تو که خوب نوشتی

 • ?

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *