آیا DAW در روند تولید موسیقی موثر است؟

همیشه افراد تازه کاری که وارد دنیای بی پایان آهنگسازی، تنظیم، میکس و مسترینگ می شوند با سوال های بسیار زیادی دست و پنجه نرم میکنند؛ برخی از این پرسش ها عبارتند از:

_از کجا شروع کنیم؟

_ بهتر است با کدام برنامه شروع کنیم؟

_آیا بهتر نیست که پیش از هرچیزی تئوری موسیقی را فرا بگیریم و پس از آن  شروع به یاد گیری برنامه ای برای ساخت فضای مورد نظر خود کنیم؟

اما از متداول ترین و اصلی ترین سوال های یک کاربر تازه وارد در رابطه با دنیای موسیقی دیجیتال که معمولا در انجمن ها و یا گروه های گفتمان_موسیقی_ تلگرامی  مورد بحث قرار میگیرد  میتوان به این سوال اشاره کرد:

” کدام نرم افزار برای تولید موسیقی بهتر است؟” 

با توجه به اینکه امروزه نرم افزار ها نقش موثر و به سزایی در مارکت موسقی دارند پس پاسخ دادن به این پرسش میتواند کمک حال کاربران شیفته و نوپیشه موسیقی شود.

” Daw” به چه معناست؟

” Digital Audio Workstation” یا به مخفف Daw به معنای ایستگاه صوتی دیجیتال است. با توجه به سوالات مکرر قصد داریم در این مقاله به بررسی بخش دیجیتال و پرسش های معمول در رابطه با Daw یا همان ایستگاه صوتی دیجیتال بپردازیم.

• آیا daw های مختلف  تاثیری در روند تولید موسیقی مورد نظرمان، دارند؟

پیش از آغاز و شروع  لازم است که خواسته ها و احتیاجات خود را، بررسی و مشخص کرده و سپس دست به انتخاب بزنیم. برای این کار طرح پرسش و پاسخ به سوالات زیر به شما کمک میکند تا راحت تر انتخاب کنید.

آیا ما به ضبط وکال و ساز در آهنگمان احتیاج داریم؟

آیا بیشتر کارهای مد نظرمان ارکسترال هست یا الکترونیک؟

آیا به میکس و مسترینگ احتیاج داریم؟

بررسی این پرسش ها تنها بخش کوچکی از لازمه ی شروع برای ساخت و تولید یک آهنگ است.

تمام نرم افزار های برند در موسیقی از کارایی خوب و بالایی برخودار هستند؛ نرم افزار های اهنگسازی به صورت کلی به دو دسته “سکوئنس” و “مولتی ترک”، عرضه می شوند.

پس از انتخاب نرم افزار مورد نظر خود با توجه به نیاز ها و خواسته ها، میتوانید تصمیم بهتری در رابطه با انتخاب Daw بگیرید. اما یادتان باشد  که این تنها کافی نیست و برای آهنگسازی, تنظیم و میکس و مسترینگ دانش خودتان نیز موثر و مهم است.

برای مثال تمام نرم افزار ها، محیط مخصوص به نت نویسی دارند اما آنچه که شما را از بقیه متمایز میکند تنها خلاقیت و دانش شماست به عبارتی دیگر همه چیز بر میگردد به دانش و خلاقیت شما!

حتی میتوان گفت در این راه آزمون و خطا نیز موثر است؛ تست کردن برنامه های مختلف باعث میشود شما بفهمید با کدام محیط ساز گاری بیشتری دارید و این، کار را برای شما جذاب تر میکند.

با توجه به اینکه ایران در دنیای محدودیت و تحریم ها قرار دارد در نتیجه ممکن است، کار شما با مشکلات زیادی رو به رو شود اما باید توجه داشت که این شرایط میتواند تاثیر مثبتی نیز در عملکرد شما داشته باشد.

توجه داشته باشد، ما در کشوری زندگی میکنیم که در آن یکی از اصلی ترین اصول یعنی کپی رایت رعایت نمیشود و همیت مسئله باعث بوجود آمدن بسیاری از مشکلات میشود. اما این امر آزادی عمل در انتخاب و تست نرم افزارها ی مختلف را نیز به ما میدهد، به دیگر سخن ما میتوانیم به طور رایگان وارد دنیا های مختلف دیجیتالی شویم اما یادمان باشد یاد گرفتن یک نرم افزار به صورت کامل و حرفه ای بهتر از پریدن در شاخه های مختلف است!

از دیگر سوالات متداول میتوان به سوال زیر اشاره کرد:

آیا daw در کیفیت خروجی نقش تعیین کننده ای را ایفا می کند؟

باید پاسخ داد: خیر!

در تمامی daw ها از یک الگوریتم، برای گرفتن خروجی مورد نظر استفاده می کنند!

اگر بعضاً میبینید که کیفیت کار شما در دیوایس های مختلف فرق می کند حتما سرچشمه ی مشکلات از میکس و مخوصوصا مسترینگ شماست.

به یاد داشته باشید میکس و مسترینگ خود را در حالت مونو نیز چک کنید! تا در دیوایس هایی مانند تلفن همراه هم کیفیت قابل قبولی دریافت کنید.

نویسنده: پویا انزوا

 

2 نظرات

  • عالی بود پویا جان عالی .و امیدواریم مس قدیم آمیزه در پخش مقالات فعال تر ظاهر بشه

  • یه سوالی من دارم و اینه که من تازه “میخوام” شروع کنم
    یعنی هیچ بلد نیستم فقط یه اف ال استودیو نصبه رو کامپیوتر ولی خب چطوری باید یاد بگیرم؟
    اگه میشه ویدیویی سایتی چیزی بهم معرفی کنین
    فقط توجه داشته باش داش هیچی نمیدونم میخوام تازه شروع کنم البته از قبل میخواستم اما خب منبع کو؟

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *