آنچه که درباره گرافیتی باید بدانید

مقدمه

بعد از مشاهداتي كه در عامه مردم و صفحات مجازي داشتم به اين نتيجه رسيدم كه از گرافيتي هيچ نميدانيم و اين عدم اگاهي باعث به وجود امدن انحرافاتي در اين هنر خياباني شده است. پس به اين نتيجه رسيدم كه با جمع اوري اطلاعاتي و دسته بندي ان باعث بالا رفتن اگاهي عمومي در مورد اين رشته شوم.

دسته بندي:

گرافیتی عمدتا” به دو نوع تقسیم میشود:

١)گرافیتی های نوشتاری یا دست خط
٢) گرافیتی های نمایشی یا نقاشی دیواری.

١)گرافيتي نوشتاري:

هنرمندان این شیوه بیشتر علاقه دارند گرافیتی نویس نامیده شوند تا هنرمند.گرافیتی نوشتاری خود نیز به دسته های گوناگونی تقسیم میشود که به تعدادی از آن ها در زیر میپردازیم.

تگ (tag)

‎تگ نوعی امضا است که معمولا در اماکن عمومی و روی سطوحی مثل دیوار و به شکلی سریع ترسیم میشود و به نوعی امضای آن هنرمند محسوب میشود.

ak1_graffiti

ترو آپ ( throw up)

طراحی از یک کلمه ی چندحرفی که خطوط محیطی آن با یک رنگ ترسیم میشود و سپس داخل آنها با شتاب و خیلی سریع با رنگی دیگر پر میشود و معمولا” بیشتر از سه تا چهار دیقه طول نمیکشد.

silent_graffiti

اثر(piece)

یک کار تمام رنگی که طی چند مرحله انجام میشود و جزئیات بیشتری دارد و معمولا از یک ساعت تا ده ساعت طول میکشد و با توجه به غیرقانونی بودن ترسیم آن به سادگی نیست و زمان بیشتری نیاز دارد.

ashkarof & _.mos_

پنل (panel)

پنل به آثاری اطلاق میشود که معمولا” روی دیواره بیرونی واگن قطار ها و یا کنار اتوبان ها کشیده میشوند.مواد و وسایل کار این نوع از گرافیتی انواع رنگ و قلموهای رنگ روغن و ماژیک ها و اسپری ها و کلاهک های مخصوص اسپری برای کنترل شدت و میزان اثرگذاری رنگ میباشد.

 

٢)گرافيتي نمايشي :

نقاشی های دیواری اغلب با موضوع اعتراضی که روی دیوار های بزرگ اماکن عمومی ترسیم میشوند و گاه نوشته و یا متنی نیز در کنار خود دارند.

 

استنسيل ( stencil )

استنسیل به آن دسته از آثاری میگویند که با تکنیک شابلون اجرا میشوند، این شابلون ها میتوانند تک رنگ و یا چند لایه باشند.امروزه ساخت این شابلون ها به وسیله ابزارهای کامپیوتری مثل فتوشاپ و ایلاستراتور کاری آسان است ولی نتیجه کار میتواند بسیار چشمگیر و خلاقانه باشد.

art.khata

 

برچسب(sticker)

برچسب هایی که روزانه روی دیوار ها و درب خانه ها میبینیم میتوانند وسیله خوبی برای نمایش و تکثیر اثری هنری و رساندن پیام آن به دیگران باشد.

 

ak1_graffiti

به قلم :حمیدرضا

3 نظرات

  • خیلی خوبه ک چنین مقاله هایی رو منتشر میکنین واقعا خسته نباشید امیدوارم بازم چنین مطالبی رو پخش کنین

    • دمتون گرم بابت مقاله جالبتون. به سایتتون علاقمند شدم.

  • vaqn aly bud.. merci

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *