آلترناتیو رپ فارسی

امروزه وقتی مخاطب رپفارس با این واژه برخورد میکنند در نگاه اول شاهد آن هستیم که یا نمیشناسند و یا آنکه سریعا با یک ژشت میگویند: رپ که آلترناتیو نداره!!!
کسانی هم که میشناسند متاسفانه یا در سکوت هستند و یا رسانه ای نیست که آنها این سبک مهم و تاثیرگزار را به مخاطبین آموزش دهند .
در این مقاله سعی بر این است که به صورت مختصر اما پر محتوا هم با این سبک و هم تاثیرات آن آشنا شویم .

در ابتدا باید دید آلترناتیو چیست ؟؟؟

آلترناتیو از لحاظ معنوی به شق (تفکیک).علل بدل.جایگزین معنی میشود. در هنر موسیقی همان معنی جایگزین را میدهد اما در واژه های رایج با این نوع آلترناتیو ها هم برخورد میکنیم.
معماری آلترناتیو
آلترناتیو سیاسی
آلترناتیو ورزش
و…..
در کل باید گفت هر آنچه که نیازمند ساخت سبک جدید باشد با آلترناتیو در آمیخته است .

تعریف آلترناتیو متال و آلترناتیو راک

به عقیده بسیاری از کارشناسها Alternative رو شاید بتوان مستقل تر از باقی سبکهای متال و راک در نظر گرفت. سبکی که از دل هوی متال که در حقیقت هسته مرکزی موسیقی متال هست بیرون آمده است. سبکی که همان گیتار هوی را داراست اما کمی با خواست عمومی منطبق تر است. با توجه به نوع موسیقی که عرضه می دهد از سبکهای دیگر متال بیشتر در دید عموم مطبوع واقع میشود. سبکی که در بدو ورودش در بر دارنده
Garage Punk 
 Funk 
 Rap  
Industrial
و چندی دیگر بود. این سبک رو به درست یا غلط بعضا NU METAL یا AGGRO METAL هم نام میبرند.

از گروههای برجسته این سبک میشه به موارد زیر اشاره کرد :
Korn – System Of A Down – Slipknot – Godsmack – Static-X

در تعریف بالا به یک کد مهم بر میخوریم: با خواست عمومی مطابق تر بودن
میتوان گقت علت به وجود آمدن آلترناتیو همین پیوند عوام با موسیقی راک و متال و به مرور ارتقاع مخاطب به سطوح بالا تر میباشد. اولین خواستگاه عوام  فلسفی بودن این موزیک و خارج از الفاظ خشن و موسیقی خشن بود. پس اینجا اهمیت آلترناتیو مشخص میشود. موسیقی ملایم شد،کلام شیوا تر شد و از این طریق مخاطب ها جذب دنیای راک و متال شدند.

آلترناتیو رپ

در دوران طلایی هیپ هاپ، رپ با مشکل مخاطب روبرو بود مردم علاقمند به سبکهای راک،بلوز،کانتری و کلاسیک بودند. عده ای در این بین شروع به انقلاب در رپ نموده و سبکی را ساختند که امروزه بنام آلترناتیو رپ میشناسیم.شاید اگر این انقلاب صورت نمیگرفت رپ دارای این قدرت نفوذ امروزی در ذهن مخاطبین و دولت ها نمیشد .
در سال ۱۹۸۰به بعد بود که این انقلاب شکل کامل به خود گرفت.
رپر هایی که در East Coast با شروع به فعالیت در این زمینه با سبک های پاپ رپ،جاز رپ،راک رپ بودند توسط

De La Soul
Beastie Boys
 Pete Rock & C.L. Smooth
 Jungle Brothers
A Tribe Called Quest
Brand Nubian
 Digable Planets

که بعد ها هم کسانی در West coast فعالیت کردند اما این پرچم با قدرت در دست Eastها بود و این چنین بود که با جذب مخاطب new school به وجود آمد و انقلاب شکل کامل به خود گرفت. رپرهایی هم که در این عرصه قدم گذاشتند برای همه آشنا میباشد و پرداختن به آن از حوصله مخاطب خارج است .
پس طبق تعاریف فوق آلترناتیو رپ هم دارای موسیقی ملایم و فلسفی تر و خودمانی بگوییم مهربان تر با مخاطب برخورد کرد.

آلترناتیو رپفارس

موسیقی رپ فارس امروز بیش از بیش توسط رسانه های ملی به صورت مجازی و زنده و ساخت مستند و توسط رپر نماها در حال تخریب است و گویا باید آلترناتیو بیاید و نقش منجی را برای مخاطب بازی کند تا مخاطب با ماهیت و هدف اصلی رپ که ایجاد تغییر میباشد آشنا شود.
آرتیستهایی در ایران رو به این سبک آورده اند که برای جلوگیری از برچسب تبلیغ برای فلان آرتیست نام آنها را ذکر نمیکنم اما همان موزیکهایی را که دکلمه خوانی یا فلو نداره .تکنیک نداره .موسیقیش چرا این شکلی هست می نامید همان آلترناتیو هستند که در رپفارس در حال شکل گیری میباشد.
لازم به ذکر است که هنوز با آلترناتیو رپ واقعی فاصله داریم و خود آرتیستها هم بدان واقف هستند اما یادمان باشد این حرکت چراغ راه همین آرتیستها و آرتیستهای نسل بعد میباشد برای جذب و تعالی رپفارس.

کلامی با آرتیستها

عزیزانی که قدم در این راه میگذارید مخاطبین کپی کردن و کاور کردن را نمی پسندند با شنیدن آثار بزرگان این سبک دست به خلق بزنید و آلترناتیو رپفارس را به نمایش عموم بگذارید.

به قلم: “محمد انکار” 

 

15 نظرات

 • تعریفی غلط از موسیقی آلترناتیو. اینکه نوشته شده موسیقی است منطبق با خواست عمومی نگاهی کاملا اشتباه به این شاخه از موسیقی است. موسیقی آلترناتیو برعکس از خواست عموم دوری می گیرد و سبک و جریان ساز است. در این مطلب هسته اصلی اشتباه برداشت شده و کلیت تحلیل را متاسفانه منحرف کرده است.
  البته دستتون درد نکنه که تلاش کردید.

  • خواننده های سبک التر ناتیو فارسی رو میگین

 • درود جناب مشکوری .سپاس از اینکه حوصله کردید و مقاله رو مطالعه کردید .و ممنون بابت نظرتون
  اما باید اضافه کنم معانی و تعاریف با گذشت زمان در حال تغییر به دلیل خلق هستند من تعریف شما رو برای امروز قبول دارم اما باید بگم از اونجایی که در ابتدای مسیر هستیم تو این سبک باید مقاله با ابتدای مسیر آلترناتیو رپ جهان در آمیخته باشه و این حقیقت که ما فقر مخاطب داریم باید در نظر گرفته بشه و اینجا برای ما تعاریف امروزی شاید اونقدرکه قدرت دافعه داشته باشه قدرت جاذبه نداره .نمونه بارز در هیپ هاپ همین فقیر بودن آرتیستهای داخلی که رپ فلسفی کار میکنند از لحاظ داشتن مخاطب هست
  اما در انتها اشاره ای میکنم به یکی از مصاحبه های پاول گری Slipknot
  پاول:بزرگترین تعریفی که برای موسیقی آلترناتیو می‌توان گفت این است :” هر آنچه که می‌خواهی خلق کن!” آنطور که می‌خواهی احساسات ات را بروز بده، ادا در بیاور، بخند، گریه کن، بساز، نابود کن!

  این تعریف به خودی خود مخاطب محور بودن را در بر دارد
  سپاس از شما جناب مشکوری به شخصه دنبال کننده مقالاتتون هستم ارزوی پیروزی و بهروزی براتون دارم
  مخلص :محمد انکار

 • درود برخی از تعاریف اشتباه بود.
  و ناکافی…
  به امید بهبودی

  • سپاس بابت تلاش که برای این کار کردید♡

 • با عرض پوزش من تعریف و توضیح کاملی از آلترناتیو تو مطلبتون نمیبینم…

 • محمد عزیز. خیلی متشکرم از جوابت. خوشحالم از اینکه از انتقاد من ناراحت نشدی. این نشانگر ذهنیت و روح بزرگ شماست.
  اما این گفته پاول دقیقا خلاف تعریف شما رو داره می گه. تکرارش نمی کنم اما اونچه می گوید یعنی هنرمند آنچه خود می خواهد به هر شکلی که می خواهد بیان می کند و اهمیتی به مخاطب نمی دهد این گفته اصلا مخاطب محور نیست برعکس ضد آنچه مخاطب می خواهد است. کلا جریان موسیقی آلترناتیو در آغاز به موسیقی هائی می گفتند که مدت زمانی آهنگ ها طولانی تر از ۳ دقیقه بود و از نقطه نظر سبکی ناهنجار و ساختار شکن بود. جریان آلترناتیو اصلا مردم پسند نبود و نیست بلکه با گذشت زمان برخی از این گروه ها که در بالا نام بردید از جمله نیروانا که کاملا ضد مین استریم بود کم کم مورد توجه مردم و کمپانی های موسیقی قرار گرفتند و مین استریم شدند. اما گروه ها و هنرمندان آلترناتیو در هر سبکی کماکان بخشی از موسیقی زیرزمینی هستند. این که برخی از این گروه ها و یا هنرمندان موفق به جلب مخاطب می شوند لزوما بخاطر توجه هنرمندان آلترناتیو به مخاطب نیست بلکه رشد سلیقه مخاطبان در جامعه و همچنیت تبلیغات نیز منجر به مردم پسند شدن اینها می شود.
  از بحث با شما لذت بردم. ممنون.

  • دلیلی به ناراحتی نیست بزرگوار .در فضای تبادل نظر هست که اطلاعات جابجا شده و موجب رشد فرهنگ جامعه هنر میشه.و وقتی در جامعه هنر به تعالی برسه کل ملت به تعالی خواهند رسید .به زودی سعی میکنم این مقاله رو تکمیل تر کنم و پیرو بحث های شما بازکنیم موضوعات رو .و باید تشکر کنم از شما از طرف جامعه هیپ هاپ به ویژه رپ که دارید با مقالات و نوشته ها و فعالیت هاتون در پیشبرد اهداف حقیقی هنر زیرزمینی مشارکت میکنید قطعا حول محور صحبت هاتون تحقیقات وسیع رو شروع میکنم .که هم به علم خودم افزوده و هم این مقاله رو کامل تر ارائه بدم .ممنون از حضورتون جناب مشکوری به امید همکلامی دوباره با شما و کسب تجربه از دانسته هاتون

   • محمد عزیز من از شما به خاطر این تبادل نظر سپاسگزارم.

 • با عرض پوزش ولیکن باید عرض کنم تعریف شما از الترناتیو بسیار سطحی و کلا اشتباه می‌باشید ،الترناتیو سبک پیشتازیست که از اکثر اوقات از خواستگاه عموم دوری میکند ،
  به امید بهبودی

  • لطف کنید و کامنت های تکمیلی بنده و جناب مشکوری رو بخونید .آلترناتیو تعریفش با هدف ایجادش خیلی فرق داره

 • با تشکر از مقاله ی شما دوست عزیز و یک خسته نباشید به شما که تو این جو سیاهه رپ فارسی بدنبال اگاهی دادن به مخاطب هستید… اما برای من ک اولین بار بود نام الترناتیو به گوشم میخورد دوگانگی ایجاد شد ، نویسنده ی مقاله میگوید هدف از بوجود امدم این سبک حول محور مخاطب و رضایت بیشتر آن بوده و امروزه به سمت ضد جریان جامعه و خواسته ی مخاطب پیش رفته ، اما اقای مشکوری میگوید که این شاخه اصلا از اول هم شکل عوام نداشته و همیشه طوری بوده که در خلاف جهت افکار جامعه بوده و با گذشت زمان گروه هایی بودنت که از الترناتیو به ماین استریم رو آوردن! دقیقا خلاف چیزی ک نویسنده ی مقاله میگوید! من خواهشمندم برای امثال من ک در این سایت مشغول گشت و گذار برای بالابردن سواد خود هستن کمی بیشتر به مطلب ها دقت کنید ، وگرنه به گیجی و سردرگمیه مخاطب بیشتر دامن زده میشه تا آگاهیه آن! خواهشمندم یک مقاله ی کامل و بی نقص و تکمیلی راجب الترناتیو منتشر کنید چون من شیفته ی این شاخه شدم ، با تشکر

  • درود گرامی .نگاه جناب مشکوری درسته اما نگاه ایشون خواستگاه آلترناتیو و همونطور که در تعریفش هم میبینید نیست یعنی اوایل چی بود ایشون بیشتر مبنای چیزی که الان هست رو گفتند
   آلترناتیو امروزه به این شکل درومده و با مفهوم میبینید اونو به قول معروف محبوب خواص شده .اما در ابتدا که در رپ به وجود اومد و اگه اثار معرفی شده در مقاله رو که جز اولین آلترناتیو ها بودند در مقاله دنبال کنید و ترجمه کنید خواهید دید که بسیار عوام پسند هست و چون این عوام پسندی تبدیل مین استریم شد باز آلترناتیو شد و این بار در قالب دیگر که امروزی هست خودشو نشون داد .امیدوارم کمک کرده باشم گرامی ❥

 • خواننده های سبک التر ناتیو فارسی رو میگین

  • من میتونم بگم علی سورنا از پایه گذارانش در ایران هست

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *